Plc programı yardım

mesenkar

Üye
Selamın aleykum abiler sizlere bi konuda danısmak istedim fabrikamızdaki stork marka enjeksyon makinasının kapısındaki sıkıntı yuzunden bir plc kullanma geregi duyuduk kapıdaki mekanizmada toplamda 7 adet emniyet sivici var bunların 3 u bir yerde birbirinden birkac milisaniye farkla acılmazsa kapı kapansa bile içerde adam var deyip makine calısmıyor bende bu problem karsısında delta marka plc ile bir deneme yapmak istiyorum simdi programın saniyeleri asagı yukarı ekteki gibi kapı acılında sayma tamam ama kapı kapandıktan sonra tam tersi sekilde sayması ve işlem siralamasını tersinden yaptırmam gerekiyor ben ise sıralamayı tersten yaptırma konusunda takıldım bi yardımcı olabilirmisiniz sizden ricam

illa benimkinden devam etmeye gerek yok farklı bir fikirde olabilir

Adsız.png

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba,

İlk mesajınızı gördüğümde cevap yazmadım, Delta kullanan arkadaşlar cevap verir düşüncesiyle...

İkinci mesajınızı görünce fikir vermesi bakımından yazmaya karar verdim.

Daha önce Delta marka PLC için hiç program yazmadım ama yazdığınız programı inceledim ve
Siemens'e göre kıyaslama yaparak yapmanız gerekeni söyleyebilirim.

Önce devrenizin analizini yapayım:

Bir giriş kontağı ile (M0) dahili röleyi çalıştırıyorsunuz,
bu dahili röle ile de zaman rölesini...
Sonra karşılaştırma kontaklarını kullanarak çıkışları istediğiniz sıra ile aktif ediyorsunuz.

Şimdi de yapmanız gerekenler:

1-Öncelikle M0 rölenin açık kontaklarını kullandığınız tüm karşılaştırma kontaklarının öncesine ekleyiniz.
Böylece mevcut çıkışlarınız M0 devredeyken yukarıda yaptığınız sırayla devreye girecektir.

2-Devrenize yeni bir giriş kontağı (kapı kapama için) ekleyiniz ve bununla başka bir dahili röleyi
(M1) çalıştırınız.

3- Bu röle de aynı zaman rölesini çalıştıracak, dolayısıyla M1 açık kontağını M0 açık kontağına paralel
bağlayınız. Yani kapı açılsa da kapansa da aynı zaman rölesi çalışacak.

4-Yukarıda yaptığınız gibi kapı kapanırken hangi sırayı takip etmek istiyorsanız karşılaştırma kontaklarını
kullanarak paralel bağlantı yapınız. Burada da paralel olan karşılaştırma kontaklarının öncesine (yani
sol tarafına) M1 açık kontağını da ekleyiniz.

5-Böylece kapı açılırken üst koldan, kapı kapanırken de alt koldan akım geçecek ve çıkışlarınız aktif
olacaktır.

Siemens plc kullanıcısı olarak Delta plc için bu kadar yardımcı olabilirim.

Kolay gelsin.

tesekkur ederim sayın agbim saolasın dusunurken aklıma birde soyle bisey geldi

ld x0 tmr t0 k7
ld>= t0 k1 set y0
ld>= t0 k2 set y1
ld>= t0 k7 set y2
ldı x0 tmr t1 k7
ld>= t0 k1 rst y2
ld>= t0 k6 rst y1
ld>= t0 k7 rst y0
end

Merhaba Mesankar,
kullandığınız Delta plc fail safe plc midir? Değil ise yanlış yapıyorsunuz, güvenlikten bahsedip standart plc kullanamazsınız. Bu tür işler için üretilmiş özel güvenlik plcleri var. İstenilen güvenlik seviyesini elde edebileceğiniz plc ve siviçler kullanmalısınız. Hiç bir şey yapamıyorsanız güvenlik rölesi kullanınız.
Allah göstermesin, yaşanacak iş kazasında sorumlu olursunuz.
İyi akşamlar.

Sayın uzaycan agbim plcnin böyle bir ozelligi yok uyarın için cok teşekkür ederim makinenin zaten hiçbir guvenligi yok saldır safak bir makine kapıdaki diğer sensorsel emniyetlerde bi problem yok ama bu switchler bi tuaf hareket ediyo dun epeyce bir deneme yaptık ama makinedaki zamanlama neyse bir turlu tutturamadım illallah çektirdi 1 haftadır bunla uğraşıyorum 8 senedir bu işin içindeyim pes dedirtti vallahi hiçbirseyi kabul etmiyor bugünde devre kartına younlasacaz makine ustunde acıklamar var ama Macarcamı Almancamı bilemedik yani suan makine bize biz makinaya bakıp duruyok bu arada makine stork 1200 99 model enjeksiyon makinesi

merhaba;
storkun kontrol cıhazını tam bılmıyorum ama genelde enjeksıyonlarda kapı güvenlik rölesi
vardır butun sıvıcler buna roleye baglanır bu rolenın acık kontagınla enjeksıyonun kontrol cıhazına ınput gıder.kapılar kapandı dıye senın bu ınputu bulup oraya sınyal gondermen lazım.

sayın cedrik tesekkur ederim cevabın için problemi cozdum sonunda butun switcler biribirine seri baglı so28 swici kapı acılırken no kontaklarını kapatıp s01 swicine sinyal gonderiyor sonra sıra ona gelince oda no kontakarını kapatıp s02 swicine sinyal gonderiyor ve s02 swicide dedigin gibi en son inputa sinyal gonderip/kesip kapı acık kapalı diyor makine eski fabrikadan gelince buradaki yerlerinde toplanırken s02 swicinin no kontaklarına 3 ve 4 numaralı kablolar yanlıs girilmis normalde bu kontaklara 1 ve 2 numaralı kabloların girilmesi gerekiyor toparladık ALLAH' a sukur calısıyo simdi makina

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri