Prizde Toprak Yok?

mehmetaliu

Üye
Arkadaşlar,
Oturma odamda topraklı piriz gerekiyor. 4. kattayım. Radyatör ve su borusu gibi tehlikeli yöntemler dışında ne yapabilirim?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşlar,
Oturma odamda topraklı piriz gerekiyor. 4. kattayım. Radyatör ve su borusu gibi tehlikeli yöntemler dışında ne yapabilirim?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sigorta kutunuza topraklama kablosu geliyordur, linye borusu içinden 2,5mm2 NYA topraklama iletkeni çekip, buattan ek ile priz sortilerine yine 2,5mm2 NYA topraklama iletkeni çekmeniz gerekir.

Topraklı priz dediğinize göre evinizde topraklama yok diye anlıyorum. Oturma odanızda buat olduğuna göre muhakkak topraklama varsa bu buatta da olur. Ustalarımızın 'sigorta panosundan al' demelerine anlam veremedim. Ayrıca her usta sigorta panosuna topraklamayı getirmez. Örneğin bizim binaların sigorta panosunda topraklama hattı yoktur ve buatlardan dağıtılmıştır.

Sn Hocam Meslek hayatım boyunca öyle enteresan tesisatlarla karşılaştım ki anlatsam roman olur :) Eskiden topraklı prizler yoktu, daire önündeki sacdan yapılmış sayac panosu ve/veya diare içine yapılmış sacdan sigorta kutusuna koruma topraklaması çekilip bırakılıyordu. Bunun çok örneğini gördüm böyle bir olay olmuş olabilir diye düşündüm. Ayrıca daire içine topraklama kablosu gelmiyor ise ana panodan çekilmesi lazım tabiiki. Apartmanda topraklama yoksa bunu yönetici yaptırması gerekir çünkü ortak ihtiyaçtır.

Sn Hocam Meslek hayatım boyunca öyle enteresan tesisatlarla karşılaştım ki anlatsam roman olur :) Eskiden topraklı prizler yoktu, daire önündeki sacdan yapılmış sayac panosu ve/veya diare içine yapılmış sacdan sigorta kutusuna koruma topraklaması çekilip bırakılıyordu. Bunun çok örneğini gördüm böyle bir olay olmuş olabilir diye düşündüm. Ayrıca daire içine topraklama kablosu gelmiyor ise ana panodan çekilmesi lazım tabiiki. Apartmanda topraklama yoksa bunu yönetici yaptırması gerekir çünkü ortak ihtiyaçtır.
Benim gördüğüm kadarıyla bir apartmanda toprak yoksa bu ölene kadar gider. Müstakil evden daha sıkıntılı. Kimse yaptırmaya yanaşmıyor.
Eski tesisatlarda abimlerin evinde bir kablo türü gördüm. Hiç daha önce rastlamamıştım. Dışı pamuksu yünlü gibi bir şey.. :DSen daha iyi bilirsin ustam.

Topraklı priz dediğinize göre evinizde topraklama yok diye anlıyorum. Oturma odanızda buat olduğuna göre muhakkak topraklama varsa bu buatta da olur. Ustalarımızın 'sigorta panosundan al' demelerine anlam veremedim. Ayrıca her usta sigorta panosuna topraklamayı getirmez. Örneğin bizim binaların sigorta panosunda topraklama hattı yoktur ve buatlardan dağıtılmıştır.
Evin bazı bölümlerinde toprak var. Mesela mutfak.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Benim gördüğüm kadarıyla bir apartmanda toprak yoksa bu ölene kadar gider. Müstakil evden daha sıkıntılı. Kimse yaptırmaya yanaşmıyor.
Eski tesisatlarda abimlerin evinde bir kablo türü gördüm. Hiç daha önce rastlamamıştım. Dışı pamuksu yünlü gibi bir şey.. :DSen daha iyi bilirsin ustam.

Eski ütü kabloları gibi kablo üzeri pamuklu dokuma :) zamanın teknolojisi ile kabloyu bir nevi fleksibıl yapma çabaları olsa gerek :D

Eskiden de topraklı prizler vardı. Ancak topraksız prizler de imal ediliyordu. Elektrikçiler tesisatı ucuza mal etmek için bazı odalarda topraksız priz kullanıyorlardı. Bunun için bu prizlerin hatlarında toprak hattı da bulunmuyor onun için daire girişinden çekmek gerekiyor. Bu giriş bazen sigorta kutusu olur bazen kare buat olabilir. Bu bazen çok zor olabilir. Eğer daireden toprağa ulaşmak mümkün ise sadece o odaya mahsus toprağa kadar kablo çekip özel topraklama yapmak bazen daha kolay çözüm olabilir. Bazen de en uçtaki odalarda prizler aydınlatma hattına bağlanıyor. O zaman işler daha da zorlaşıyor. Yine eskiden beri mavi nötr iken tesisatçılar birkaç top tek renk kablo alıp nötr ve fazı aynı renk iletkenle çekiyorlar bu da tamircinin işini zorlaştırıyor. Toprak iletkeni yeşil-sarı iken bazı illerde çıplak iletkenler kullanılıyordu. Bunlar meslek lisesi olmayan okumayı sevmeyen elektrikçiler tarafından yapılıyor. Gerçi renk kuralına uymayan elektrikçi öğretmenleri de gördüm. Maviyi faz olarak çekip 110 metre derinlikteki dalgıç motorun kablosunun yanmasına sebep oldular. Halbuki İç tesisat yönetmeliğinde hepsi açık açık yazılmış. Hatta üç fazlı sistemlerde toprak hatsız dörtlü iletken kullanıyorlar. Motorlarda toprak yerine mavi rengi kullanıyorlar. Bu da sonra kazalara sebep oluyor. Doğrusu kesinlikle dörtlü iletken imalatından vazgeçilmeli üç fazlı sistemlerde mavi ve yeşil-sarı bulunan beşli kablolar kullanılmalıdır. Üç fazlı Prizler de mutlaka beşli olmalı üzerinde toprak ve nötr bağlantıları olmalıdır. Üç fazlı dört uçlu priz ve fişlerde nötr, toprak ve fazın yerleri her elektrikçiye göre değişiyor. Bu da kazalara sebep olabiliyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri