PROFİBUS hattı kesiliyor

alisirin

Üye
Merhabalar

Profibus baglantı ile ilgili bir sorunum var yardımcı olabilirseniz sevinirim. 2 adet Control teknik SP , bir adet Control Teknik SK sürücü ile Wago I/0 Profibus aga bağlı çalışıyorlar. Sürücülerin hepsini bir arada çalıştırdığımda sorunsuz çalışıyor. Yada SP ve SK sürücüyü bir arada çalıştırdığımda sorunsuz çalışıyor. Fakat SK sürücüyü tek başına çalıştırdığımda Profibus hattı kesiliyor. Hattın en sonunda Wago I/0 haberleşme hatası durumuna geçip sistemi kesiyor. Ne yaptıysam bu sorunu çözemedim. Kullandığım PLC S7300 2DP , profibus soketleri de siemens .

Değerli fikir ve tecrübelerinizi paylaşarak yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Şimdiden teşekkürler...

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Hattın en sonundaki Wago I/0'un enerjisini kesiyorsan bu olay olur. ama enerjisini kesmediğin halde sorun çıkıyorsa başka bir sorun olsa gerek.

Hayır hattın sonundaki Wago I/0 'un enerjisi kesilmiyor. Sadece bağlantı hatası ışıkları yanıp, arıza durumuna geçiyor. Çok garip bir durum o yüzden artık mantıklı bir yorum yapıp arızayı çözemiyorum.

anlaşılan diğer sürücülerin enerjisi kesiliyor gibi görünüyor.

Merhabalar

Bugün uğraşmalar sonucu problemi çözdük. Motor ile sürücü arasındaki topraklama kablosunu sökünce problem düzeldi. Sanıyorum Motorun topraklamasına bir kaçak var. İzalasyon iyi yapılmamış. Diğer sürücülerle çalışmasının mantığını da tam anlamıyla kuramadım.

ilginize teşekkür ederim.

Merhabalar

Bugün uğraşmalar sonucu problemi çözdük. Motor ile sürücü arasındaki topraklama kablosunu sökünce problem düzeldi. Sanıyorum Motorun topraklamasına bir kaçak var. İzalasyon iyi yapılmamış. Diğer sürücülerle çalışmasının mantığını da tam anlamıyla kuramadım.

ilginize teşekkür ederim.

bizim içinde güzel bir bilgi oldu. topraklamayı atladık...

Benzer bir durumla ben karşılaşmıştım. Benim yaşadığım problemde sürücüye giren profibus kablosunun toprak ucu kesilmişti.

Forum istatistikleri

Konular
128,426
Kullanıcılar
450,341
Son üye
Samsunumut

Yeni konular

Geri