RAİD 1 arızalı hard disk değişimi

kemaleris

Üye
s.a. İşletme bilgisayarında bulunan hard disklerden port 0 da takılı hdd hataya geçip bilgisayarda kilitlenmelere ( PLC nin yapacağı işi bilgisayar yapıyor ) ve sistemde arızaya sebep olduğu için sökmek zorunda kaldım. sistem raid 1 olduğu için sıkıntı olmadan yoluna devam ediyor . Ancak yeni hdd aldığım zaman tekrar port 0 a takmadan önce yapmam gereken herhangi bir işlem var mı?.( fotmat v.s. gibi ) yada aldığım hdd port 0 değilde başka bir port' a takabilir miyim yada sisteme 3. hdd yi ilave etmem için ekstra bir işlem yapmama gerek var mı?. Araştırdığım kadarı ile sistem çalışırken hdd değişimi olması gerekiyormuş. Ben kapatıp yapsam herhangi bir sıkıntı olur mu?. Takacağım hdd aynı marka ve aynı yada büyük boyutta olması gerekiyormuş aynı marka olması şartmı mesela söktüğüm hdd 7200 d/d aynı hızda başka bir marka hdd takılsa okuma yazma hızları farklı olursa sistemde sorunlara yol açar mı ?. Sisteme takılan hdd çalışan bir cihazdan sökülüp işletme bilgisayarında takılsa hangi hdd öncellikli olup diğerini rebulding yapar bunun bir ayarı yada varsayılan öncelikli değeri var mı?. Sorular belki çok oldu ancak raid 1 konusunu internette araştırdım beni tam bilgilendirecek bir konu bulamadım hep sorular aklımda muallakta kaldı. Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum teşekkürler. kolay gelsin.

hiçbir bilgisi yada ekleyip düzeltebilecek kimse yok mu hepsine değil arasından bildiğiniz bir sorunun bile cevabını biliyorsanız söyleyin arkadaşlar bilgi paylaştıkça artar.

RAID tipi HDD IDE SATA dan farklı bağlantıya sahip, aynısını (marka şartı yok) bulman gerek, bu cihazlar direk çıkarılabilir yani elektrik altında usb cihazlar gibi sistemden çıkarılablir fakat emin olmak adına önceden formatlayın satın aldığınız yere danışın. RAID uyarlayıcı dönüştürücü kartlar var.

RAID tipi HDD IDE SATA dan farklı bağlantıya sahip, aynısını (marka şartı yok) bulman gerek, bu cihazlar direk çıkarılabilir yani elektrik altında usb cihazlar gibi sistemden çıkarılablir fakat emin olmak adına önceden formatlayın satın aldığınız yere danışın. RAID uyarlayıcı dönüştürücü kartlar var.

çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için bende aynı yönde düşünmüştüm devir sayısı ve hafıza miktarı aynı olursa sorun çıkacağını sanmıyordum şimdi emin oldum. teşekkürler. Ancak yinede herhangi bir probleme sebep vermemek için sistemi kapatıp HDD yi takmayı tercih ederim.

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri