Rc teknem için yardıma ihtiyacım var.

salih...

Üye
Merhaba,
Rc gemi için yardım gerekli

Gemide toplamda 2 kuru akü kullanmayı düşünüyorum. 6v5 amper den 2 tane yani toplam 12v5 amper.

Sorularımı sırayla sorarsam daha düzgün anlatabılırım kendimi.

1. Sorum: Gemide toplamda 170 é yakın pencere var. Bu pencereleri rastgele olacak sekilde 30 40 arası (yani 4 pencereden birisi aydınlanacak sekılde) led kukullanmayı istiyorum. Yalnız şerit led kullanmam mümkün değil. Çünkü pencereler bitişik değil aralarda mesafeler var. Bunun için nasıl bir led almalıyım(yılbaşı sus lambaları kablolu ve tek tek oluyor ona benzer birsey lazım). Ne kadar az enerji tuketırse o kadar iyi olacak. Çok az enerji tuketmelıkı uzun sürüş saglamalıyım. Motor 12v 3 a tüketiyor sanırım.

(evde yılbaşı süsü mevcut)

2. Sorum: gemiye şu ses bombalarından koyacağım. Mıcrosd ile çalışanlardan. Yalnız bunların içindeki 3.7v batatya oluyor. Bataryayı çıkarıp direk servo anahtar ile alıcıya baglarsam nasıl olur. Bataryayı çıkarıp akuden gelene enerjiyi direk cıhaza verirsem yani

3. Sorum ise aküyu sarj etmekle alakali. Aküyu nasıl her sefer şok tak yapmadan sarj edebilirim? akünun + ucuyla alıcı- Esc arasında anahtar yapsam ve Akunun 2 ucundan dışarıya kablo cıkarsam, şarj etmek istediğimde anahtarı kapatıp bu kablolarla sarj edebilirimıyım?

Son sorum. Bu agırlıktan dolayı da pek olası gözükmüyor ama yinede sorayım. 4 tane 6v5a aküyu 2 seri 2 paralel baglasam sağlıklı şekilde 12v10a verirmi. Bazı yerlerde aküyu paralel baglanmaması gerektiğini duymuştum.

Ankarada bunları nereden en uyguna temin ederim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Her pencereye bir led takılacak ama 4-5 ledi seri bağlayıp bir de direnç üzerinden aküye bağlarsan en az enerji harcar. Led alırken birkaç cins alıp aynı parlaklık için en az akım hangisi çekiyorsa ölçülüp o cins kullanılmalı.

Ses bombası pili varsa bence piliyle devam et. En mantıklı yaklaşım bu olur

Akü tabi ki o şekilde şarj edilebilir ama önemli nokta aynı marka model akü kullanmak hatta aynı kutudan çıkmış akü en iyisi. Yoksa şarj dengesizliği olur

Paralel bağlanır ama aynı cins akü olursa iyi olur. Kısa vadede problem olmaz. Uzun vadede sıkıntı yaşatır. Bu durum seri akülerde daha büyük sıkıntıdır, paralel seriden daha az problem yaşatır

Her pencereye bir led takılacak ama 4-5 ledi seri bağlayıp bir de direnç üzerinden aküye bağlarsan en az enerji harcar. Led alırken birkaç cins alıp aynı parlaklık için en az akım hangisi çekiyorsa ölçülüp o cins kullanılmalı.

Ses bombası pili varsa bence piliyle devam et. En mantıklı yaklaşım bu olur

Akü tabi ki o şekilde şarj edilebilir ama önemli nokta aynı marka model akü kullanmak hatta aynı kutudan çıkmış akü en iyisi. Yoksa şarj dengesizliği olur

Paralel bağlanır ama aynı cins akü olursa iyi olur. Kısa vadede problem olmaz. Uzun vadede sıkıntı yaşatır. Bu durum seri akülerde daha büyük sıkıntıdır, paralel seriden daha az problem yaşatır
Tesekkurler cevap için. Nasıl bir dırencten bahsediyorsunuz? Toplam 12 v akü olacak eğer paralel bağlantıyla 2 akü daha eklersem 5 amper yerine 10 olur. Akü ne gibi sıkıntı yapar
Illa 8 10 yıl kullanmıyacagım 2 3 yıl bozulmadan gotursun yeterli.

Ledler sarı olmasını istiyorum varmıdır sarı led? Hangi özelliğini dikkate almalıyım az amper çekmesi için ve hangi direnç uygun olur? Kusra bakmayın çok soru sordum bılnedıgımden

Son düzenleme:
http://320volt.com/led-calistirmak-icin-seri-direnc-hesaplari/

http://en.wikipedia.org/wiki/Light-emitting_diode

Ledlerin tek veya seri bağlı (Sayıya bağlı) hesabı yukarıdaki linktedir.Sarı renk elbette vardır.En fazla yüksek voltu beyaz ve ultraviyole olanları çeker,diğerleri beş aşağı beş yukarı birbirine yakın amperi seri bağlı bir dirençle (Hesaplı dirençle) çeker.Direnç değerini az seçip az akım akıtırsınız,ama dezavantaj olarak az ışık şiddeti (Lümen) elde edersiniz.Akü konusunda ise sn.silvester çok haklıdır,ayrı bir şeyi ilave etmeyeceğim.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
bu tip rc modellerde aynı model uçaklarda olduğu gibi yüksek performans için lipo pil kullanılır. ağırlığına göre akım kapasitesi oldukça yüksektir. neden kuru akü kullanıcaksınız

http://320volt.com/led-calistirmak-icin-seri-direnc-hesaplari/

http://en.wikipedia.org/wiki/Light-emitting_diode

Ledlerin tek veya seri bağlı (Sayıya bağlı) hesabı yukarıdaki linktedir.Sarı renk elbette vardır.En fazla yüksek voltu beyaz ve ultraviyole olanları çeker,diğerleri beş aşağı beş yukarı birbirine yakın amperi seri bağlı bir dirençle (Hesaplı dirençle) çeker.Direnç değerini az seçip az akım akıtırsınız,ama dezavantaj olarak az ışık şiddeti (Lümen) elde edersiniz.Akü konusunda ise sn.silvester çok haklıdır,ayrı bir şeyi ilave etmeyeceğim.Kolay gelsin.
Verdiğiniz lınktekı hesaplama yapmayı denedim. Besleme voltajına 12 giriyorum ancak maksimum 5 led olmasını söylüyor. Seride ledlerın voltajı beslemeden küçük olmalı uyarısı veriyor. Led sayısı 40 civarı olacak. 12 v yetersızmı kalıyorkı sitede hesaplama yapamıyorum

bu tip rc modellerde aynı model uçaklarda olduğu gibi yüksek performans için lipo pil kullanılır. ağırlığına göre akım kapasitesi oldukça yüksektir. neden kuru akü kullanıcaksınız
Şu kesimi için baya pay var. Lıpo kulanmıyorum çünkü ben kullanmayacagım. Ayrıca benim Gemide ağırlığa da ihtiyacım var çünkü model dar olduğu içinsu üzerinde stabil durması gerekli. Hıza da pek ihtiyacım yok. Şuan için 2 tane 6 v kuru aakuyle test ettim 2 tane daha fazla koysammı onu dusunuyorum. Ayrıca lipo fiyat açısından tuzlu. Ufak kazada çok teklıkelı. + lari mevcut olsada kuru akuyle calıstıracagım

Son düzenleme:
Hocam teknenin fotosu var mı

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri