RST Sinyal Işığı Problemi

caki3000

Üye
Merhaba,

Mantığını çözemediğim bir sıkıntım var arkadaşlar. Yardımcı olursanız sevinirim.

3 faz'ı klemense girdim. Buradan direk motor koruma kontaktör ve soft starter'e verdim fazları sırayla. Ancak RST ışıklarını 3 faza motor korumanın giriş tarafına bağladım.

3 Faz klemense geldiğinde 3 ışık da yanıyor ve fazların biri gelmezse ilgili ışık sönüyor. Ama şurada bir problem başlıyor. Ben denemek için RST'nin T sini çıkarıp ve butonumu on konumuna aldığımda RST'nin R sinden aldığım 220 ile kontaktör çekiyor. Ve T ışığı sönmüş olmasına rağmen ve 2 faz gelmesine rağmen kontaktör çekince T ışığı tekrar yanıyor.

Neden yanıyor ve çözüm öneriniz nedir ?

Teşekkürler..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
-Lambalarınız neonmu ?
-Lambalarınızda nötr bağlımı ?
-Basit bir şema ekleyebilirmisiniz ?

Lambalarım Neon mu bilmiyorum açıkcası. Ancak lambalar 220 dir. Artılarını direk RST ye bağladım. Eksisini de toprağa bağladım.

Bir elektrikçiye ! göstermenizde fayda var .

Merhaba,

Mantığını çözemediğim bir sıkıntım var arkadaşlar. Yardımcı olursanız sevinirim.

3 faz'ı klemense girdim. Buradan direk motor koruma kontaktör ve soft starter'e verdim fazları sırayla. Ancak RST ışıklarını 3 faza motor korumanın giriş tarafına bağladım.

3 Faz klemense geldiğinde 3 ışık da yanıyor ve fazların biri gelmezse ilgili ışık sönüyor. Ama şurada bir problem başlıyor. Ben denemek için RST'nin T sini çıkarıp ve butonumu on konumuna aldığımda RST'nin R sinden aldığım 220 ile kontaktör çekiyor. Ve T ışığı sönmüş olmasına rağmen ve 2 faz gelmesine rağmen kontaktör çekince T ışığı tekrar yanıyor.

Neden yanıyor ve çözüm öneriniz nedir ?

Teşekkürler..

T fazını çıkardığınız halde kontaktör çekiyor ise kumanda devre fazınız R veya S fazıdır, gayet normal bir durum. Böyle bir sıkıntı yaşamak istemiyorsanız faz koruma rölesi kullanacaksınız.
Lambaların eksisini toprağa bağladım ne demek ! 3 faz göz lamba dönüşleri köprülenir ve nötr'e bağlanır.

Yanlış ifade kullandım. Dediğiniz gibi lamba dönüşlerini köprüleyip nötr e bağladım. Doğrudur, kumanda devrenin fazı R fazı. Faz koruma rölesinin dışında bir alternatif var mıdır ?

Bunun yanı sıra eğer ilgili faz gelmiyorsa kontaktör çektiğinde nasıl oluyor da varmış gibi davranıyor faz ? bu olayın mantığını anlayamadım.

Senin devre epeybi karışmış :) nötr bağlantılarını kontrol et, ölçü aleti ile gerilimleri ölç.

Yorumunuz için çok teşekkürler. Yarın devrenin şemasını çizip buraya atacağım. Onun üzerinden kendimi daha net ifade edebilirim..

Faz koruma rolesi dışında daha açık net ve mantıklı bir koruma yok en azından klasik işler için
Eğer siz faz koruma rolesini devreye alır kumanda fazını faz korumadan geçirirseniz kontaktörünüz çalışmaz
T fazını iptal ettiğinizde faz koruma çıkış vermeyip kontaktörünüz mühürleme yapmayacaktır
lambanın yanmasına gelince siz 2 faz bırakınca mkş veya kontaktör yada motor bağlıysa pano içerisindeki boş kalan T ucuna indiksiyon akım geliyor bu devredeki bütün cihazlar toplamından gelen akımdır ayrıca nötr panoda sağlıklı değil topraklamayıda bağladığınızda sorun çözülür

bu olay yanmaması gereken diğer lambalarıda 2 saniye yakıp söndürür özellikle brülör ve brülör ile eş çalışan panolarda sık karşılaştığım bir olay

sorun %100 çözmek istiyorsanız kumandanızı 24vdc yapın schnieder led sinyal lamba tavsiye ederim

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,906
Son üye
maniacrelax

Yeni konular

Geri