S71200 Karşılığı

canuli

Üye
Merhaba arkadaşlar. S7 1200' ün VİPA PLC karşılığı hangisidir, yada bu konuyla alakalı bi tablo yada doküman varmıdır acaba. Araştırdım ama sağlıklı bir bilgiye ulaşamadım bitürlü. Konuyla ilgili arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yoh ! Kim benim şu malım X firmasının şu malına eşdeğerdir der ki. Delta SV serisi o dediğinin 1.5-2 katı...

Yok eşdeğerdir demiyo ama, aynı teknolojik altyapıyı kullandığı için aynı programla programlanabiliyor.

Yok eşdeğerdir demiyo ama, aynı teknolojik altyapıyı kullandığı için aynı programla programlanabiliyor.
Teknolojisi aynı olsa bile fimware farklıdır. Firmware ve donanım aynı ise farklı bir markadan bahsedemezsin.

Frimware aynımıdır bilmiyorum ama kataloğunda 300S serisi 200 serisi ve slio serisi için step 7 ve tia portal ile programlanabilir diyor. Resimdede göreceğiniz üzere zaten yapısı S7 300 ile tamamen aynı.

resim 1.PNG resim 2.PNG

Frimware aynımıdır bilmiyorum ama kataloğunda 300S serisi 200 serisi ve slio serisi için step 7 ve tia portal ile programlanabilir diyor. Resimdede göreceğiniz üzere zaten yapısı S7 300 ile tamamen aynı.

Ekli dosyayı görüntüle 32559 Ekli dosyayı görüntüle 32560
IEC 61131 /61131-3 ne acaba ? Merak ettim şimdi...
Arkadaşım her ürünün bir tanımı ve normu var. TIA ile panasonic PLC leri de programlayabilirsin.
Muadili mevzusundan nerelere geldik....

Muadili derken aynı özelliklere sahip demek istedim. VİPA plc de siemensin modüllerini kullanabiliyorsunuz hatta yukarıda resimde olan 300S serisi CPU ların order numarası bile siemensle aynı. Yani binevi siemensin muadili sayılmazmı sizce.

Muadili derken aynı özelliklere sahip demek istedim. VİPA plc de siemensin modüllerini kullanabiliyorsunuz hatta yukarıda resimde olan 300S serisi CPU ların order numarası bile siemensle aynı. Yani binevi siemensin muadili sayılmazmı sizce.
Hayır ! Muadili demek bu konuşmada tüm yetkinliklerin eşdeğer yada yakın olması demek !
Misal bir üründe 3 ton su kullanılmış, diğer birebir aynı ürün için ise 1 ton su kullanılmış. Şimdi iki ürün aynı kod ile satılıyor ve birebir aynısı !
Peki bu iki ürün birbirinin muadili mi , alakası olamaz ! Ürünün fasonu olmaz, üretilmiş ise üründür. Değişik fiyat ve ürün opsiyonu kullanarak A firmasının ürünü B firmasında D diye anılıyor. Aradaki fark nedir madem birebir aynı ise ?
Kalite !
Prototip için kalitenin anlamı yoktur fakat profesyonel bir çalışma muadillerle olmaz. Neden alakanız olmayan risk ve sorumlulukları alasınız ki ? Bunun için size extra bir ücret ödemeyecekler !
Ürünün muadili yoktur, sadece uygun iş için diğer seçenekler vardır.

Tamam sizin dediğiniz gibi olsun. Fakat kalite olarak VİPA nında siemens kadar kaliteli olduğu konusunda söylentiler var. Siemens fiyat olarak biraz yüksektir bilirsiniz. Bunun yerine alternatif olarak VİPA kullanılabilir diye düşünüyorum. Bilmiyorum belki yanlış olabilirim.
İlgi ve alakanıza çok teşekkür ettiğimi belirtmek isterim.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri