Ses karşılaştırma

per-unit

Üye
Sesin inceliği ile kalınlığını karşılaştırmak istiyorum nasıl yapılacağı hakkında bilgisi olan arkadaşlar bilgisi veya elinde devre şeması olan bizimle paylaşabilir mi?

anlasak bir de dedigini:)
sen ne yapmak istiyorsun? bir muzigi acip onu amfiye iletip her frekansdaki farki mi anlamak istiyorsun yoksa ton kontrollubir amfi mi? hos her turlu bir ses kaynagi, bir amfi, bir ton kontrol ve full rangeye yakin olarak toparlanmis bass, tiz ve mid suruculer lazim.

Devrede iki led olduğunu düşün ince bir sesle konuştuğunuzda birinci led kalın bir sesle konuştuğunuzda ikinci led'in yanacağı türde bir devre.Umarım anlatabil mişimdir?

bu durumda bir mono amfi-misal tda2822m- ile sinyali guclendirir, bu sinyali 1 nf seri ile tiz, 100 nf seri +10 nf paralel ile bass olarak ayirir, bu ikisini bir kontak anahtari ile cikisa baglar, her ayrim filtresini bir transistor ile surersin. http://www.kendinyapsitesi.com/proje.asp?id=1188
bu sitedeki semayi kullanirsin.

Böyle bir uygulama var zaten aratırasn bulursun umuyorum.

ancak high pass ve low pass ile olur. ben birşema çizdim isiste denedim güzel çalışıyor.
bas geçiren için (lowpass) 2khz ve altını ayarladım. tic geçiren içinde 5khz ve üstünü ayarladım.
çakışma olmaması için özellikle arada 3khz lik hysteresis bıraktım. sadece iki ayrı audio sinyali için pic ile bir adc karşılaştırması devresi kaldı. bunu ister opamplı komparator devresi ile yapın yada bir adc ile karşılaştırma devresi yapın. yada bende yapabilirim.
şema ekte kolay gelsin

Ekli dosyalar

• highlowpass.pdf
    25.8 KB · Görüntüleme: 10
Öncelikle vaktini ayırıpda ilgilenen herkese teşekkür ederim.

ancak high pass ve low pass ile olur. ben birşema çizdim isiste denedim güzel çalışıyor.
bas geçiren için (lowpass) 2khz ve altını ayarladım. tic geçiren içinde 5khz ve üstünü ayarladım.
çakışma olmaması için özellikle arada 3khz lik hysteresis bıraktım. sadece iki ayrı audio sinyali için pic ile bir adc karşılaştırması devresi kaldı. bunu ister opamplı komparator devresi ile yapın yada bir adc ile karşılaştırma devresi yapın. yada bende yapabilirim.
şema ekte kolay gelsin

Mesajınızı daha yeni gördüm bu konularda bayağı deneyiminiz var anlaşılan.
Bende bu şekilde bir devre tasarlamıştım biraz kararsız çalışıyordu..
isis.png

Tasarımını yaparken frekans hesabında biraz sıkıntı çekmiştim.
Benim size sormak isteğim başka bir konu daha var opamp ve transistör kullanarak ses değiştirme(ben konuştuğumda başkası konuşuyormuş gibi olacak) devresi yapmaya çalıştım ama sesin frekansını bir türlü değiştiremedim bunu nasıl yapabiliriz bir bilginiz var mı?

sizdeki devrenin kararsızlığı 741 den kaynaklı ne5532 olursa daha iyi olur.

sesin oktavını değiştirme opampla olmaz. voice pitch changer circuit diye nete bakın. dsp ile olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri