Ses Sistemi Hk. Yardım

emreatman

Üye
Merhaba Arkadaşlar,

Size bir sorum olacak,

İş yerimizin ses sistemini yeniliyoruz.
Mevcutta 6 adet vostek 80W 8ohm hoparlör bulunuyor.

İlave olarak 7 adet 60W cata ct-9140 trafolu hoparlör aldık.

Mevcutta amfimiz bulunmuyor.
Bunları aynı amfi ile kullanabilirmiyiz?
Amfi için güç ve marka/model önerebilir misiniz?

Gerekirse yeni aldığımız hoparlörleri değiştirebiliriz.

Şimdiden teşekkürler.

Merhaba Arkadaşlar,

Size bir sorum olacak,

İş yerimizin ses sistemini yeniliyoruz.
Mevcutta 6 adet vostek 80W 8ohm hoparlör bulunuyor.

İlave olarak 7 adet 60W cata ct-9140 trafolu hoparlör aldık.

Mevcutta amfimiz bulunmuyor.
Bunları aynı amfi ile kullanabilirmiyiz?
Amfi için güç ve marka/model önerebilir misiniz?

Gerekirse yeni aldığımız hoparlörleri değiştirebiliriz.

Şimdiden teşekkürler.

Merhaba.
öncelikle iki farklı hoparlör sistemini tek amplikatörden besleyemezsiniz.mevcut ses sistemindeki hoparlörlere hiç dokunmadan trafolu hoparlörlere uygun 100v 400w trafolu amplikatör kullanmanız gerekiyor.fakat mevcut hoparlörler ile birlikte bu sistemi de devreye aldığınızda ses kalitesi farkı doğacaktır.bu pek tavsiye edilmez.
amacınız iş yerinde genel müzik yayını yapmak ise ,yukarıda yapmaya çalıştığınız ilave ses sitemi yanlış bir uygulamadır.13 adet hoparlör kullanmanız gerekiyorsa hepsi aynı marka, model olmalı,tek başına bir sistem olmalıdır.farklı ürünler kullanılmamalıdır.
ne kadarlık bir bütçeniz olduğunu bilmiyorum ama bu tip yapısal sistemlerde kalite, fiyat ile doğru orantılıdır.ses sisteminizden beklentilerinizi yazarsanız daha fazla bilgi verebilirim.iyi çalışmalar.

Merhaba hakan1846

Dediğiniz gibi amaç genel müzik yayını yapmak.
Şu an hesapladığımı kadarıyla 13 adet hoparlör yeterli görünüyor +1 yada 2 olabilir.
Mevcut hoparlörlerin aynısını bulma imkanım da var.

23mx7m olmak üzere yaklaşık 160 m2 bir salona uzunluğuna 2 sıra olmak üzere yerleşim planlıyorum.

Bu duruma göre yaklaşık 3,5 m aralıklarla yerleşim olacak.

Sürekli yayın yapılacak cafe-lokanta şeklinde bir yer olacak. Yani çok yüksek seviyelerde ses olması şart değil.

Her yere eşit ses dağılımı istiyorsanız tamamının trafolu hoparlör olması gerekiyor.aski takdirde homojen olmaz. ayrıca toplam hoparlör empedansı (omaj) çok düşük olacağından amplikatör çıkışlarını yakarsınız 7 + 7 iki sıra(stereo) 8 ohm hoparlörü paralel bağlarsanız neredeyse kısadevre'ye yakın bir değer elde edersiniz.bu yüzden çıkış empedansını sabit tutan trafolu hoparlör ve amplikatör kullanmalısınız.kullanacağınız hoparlör sayısı bana göre fazla,ancak tercih meselesidir.kısık volüm de heryerden duyulsun diyorsanız okey.
tavan tipi hoparlörlerin bir dezavantajı da sesi çok fazla etrafa yayamadan lokal yayın yapmasıdır.
işletmenizin yerleşim düzenini bilemiyorum ama daha az sayıda farklı hoparlör kullanarak daha kaliteli ses alacağınıza inandığım bir ürünü tavsiye edebilirim.bizzat kendim denediğim ve memnun kaldığım bir üründür.

APart-Audio - Quality Audio Solutions - MASK6-BL

Her yere eşit ses dağılımı istiyorsanız tamamının trafolu hoparlör olması gerekiyor.aski takdirde homojen olmaz. ayrıca toplam hoparlör empedansı (omaj) çok düşük olacağından amplikatör çıkışlarını yakarsınız 7 + 7 iki sıra(stereo) 8 ohm hoparlörü paralel bağlarsanız neredeyse kısadevre'ye yakın bir değer elde edersiniz.bu yüzden çıkış empedansını sabit tutan trafolu hoparlör ve amplikatör kullanmalısınız.kullanacağınız hoparlör sayısı bana göre fazla,ancak tercih meselesidir.kısık volüm de heryerden duyulsun diyorsanız okey.
tavan tipi hoparlörlerin bir dezavantajı da sesi çok fazla etrafa yayamadan lokal yayın yapmasıdır.
işletmenizin yerleşim düzenini bilemiyorum ama daha az sayıda farklı hoparlör kullanarak daha kaliteli ses alacağınıza inandığım bir ürünü tavsiye edebilirim.bizzat kendim denediğim ve memnun kaldığım bir üründür.

APart-Audio - Quality Audio Solutions - MASK6-BL
hakan bey benimde benzer sorularım var, 8,3mx5.3 m asma tavana sahip alana sahip bir cafe de müzik yayını için nasıl bir hoparlör? kaç adet? başka ne tür bir tesisat gereklidir? hoparlörler döşenmesi dışında başka bir elektrik tesisatı ne gereklidir? şimdiden teşekkürler..

hakan bey benimde benzer sorularım var, 8,3mx5.3 m asma tavana sahip alana sahip bir cafe de müzik yayını için nasıl bir hoparlör? kaç adet? başka ne tür bir tesisat gereklidir? hoparlörler döşenmesi dışında başka bir elektrik tesisatı ne gereklidir? şimdiden teşekkürler..

sorunuz elektrik tesisatı hakkında ise bu konun uzmanları size forum'un elektrik sayfası bölümünde cevap verebilirler.yukarıda ses sistemi hakkında yeterli bilgi ve açıklama yaptığımı düşünüyorum.yine de konu ile ilgili sormak istediğiniz varsa yardımcı olurum.iyi çalışmalar.

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,853
Son üye
Megaronn

Yeni konular

Geri