Sony Farklı Model İki Cd Çalar Lensleri Değiştirilse Birbirine Uyar mı?

İki adet Bombox denilen radyo,kaset,cd çalar cihazım var.
Farklı modeller.
Birinin cd lensi cd koydugumda hiç hareket etmiyor.
Diğeri ise sorunsuz cd okumakta.

Cd lensi saglam olan cihazın lensini yada lensin oldugu belli bir bölümü diger çalışmayandakine aktarsam calışır mı dostlar?

İlk fotograftaki lens çalışır halde olan lens modeli.
İkincisi ise çalışmayan ve aktarım yapılacak olan modele ait servis kılavuzundaki model ismi.

Ekli dosyalar

• sony mini.JPG
    sony mini.JPG
    72.2 KB · Görüntüleme: 8
  • sony büyük.JPG
    sony büyük.JPG
    85.6 KB · Görüntüleme: 9
Lens mi hareket etmiyor, cd mi?
lens hareket etmiyorsa mekanik olarak sorun vardır, söküp temizleyip yağlarsanız büyük ihtimalle çalışır

Peki,cd konuldugunda ve play komutu verildiginde hiç hareket etmeyen lensin durumu,sebebi,tamiri konusunda birşeyler yapılabilir mi?
Yada basit bir ayar vs ile müdahale mümkün müdür sizce?
bildiğim kadarıyla lens sabittir diyecektim. ustamız konuya açıklama getirmiş. kendisine teşekkür ederiz.

Lensin oldugu platformu kastetmiştim aslında.Cd dönerken o platform ileri geri asagı yukaerı gibi odaklanma hareketi yapıyor ve o hareketi saglayan çark,motor vsden gelen ses duyuluyor.
Daha önceki farklı cihazlardan gözlemlemiştim.

Dolayısıyla bunda cd koyuyorum hiç hareket ve ses yok.
Cd kapagını actıgımda cd dönüyor halde degil sabit durmakta.

Normalde cd koyup play komutu verildikten sonra kapagı acınca cd dönüyor halde oluyor ve durması biraz zaman alıyor.
O kısım olmuyor bu cihazda.

KAset bölümü lastikleri erimişti baya.
Cd dede aynı durum olabilir diye düşünüp söküp baktım ancak lastik degil çark ve mil ile sistem çalışıyormus.
Tam detaylı sökmedim.
Acemice bir yerlerine zarar vermemek adına önce sizlere danışıp sonra sökme yoluna gideyim diye düşünüyorum.

CD motorunda da bir sıkışlık yok değil mi? elle çok rahat dönmesi gerekli
Motorun ve optigin oldugu kısma kadar sökmedim.Ancak birkaç telkin daha gelince söküp hepsini kontrol edip uygulayayım diye düşünüyordum.Malum Sony leri takmak sökmek eziyet.Piramit gibi hersey içiçe.

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,069
Son üye
Qamar Hussain

Yeni konular

Geri