Spindle yerine havya...

akg

Katılımcı Üye
Spindle yerine havya bağlayarak strafor kesmek istiyorum havya ucu olarakta 5mm pirinç çubuktan uç kısmını (4cm) 1mm veya 1.5mm tornalatmak istedim 3mm nin altına düşmez dedi ve ancak bu kadar işleyebildi buda biraz kalın oldu tabi tornacı abilere soruyorum bu malzeme 1-1.5 mm ye düşürmek mümkünmü bakır biraz daha esnek olur diye düşünüyorum başkaca bir tavsiyeniz olurmu. 10 cm rezistans teli gergi yaparak bir düzenek yapayım diyorum ama dik işlem yapmak istediğim için şimdilik havya kullanarak kesim yağmak istiyorum.

Uca takacağım malzeme demirde olabilir tabi ama önemli olan ince olması zira sıcak tel kesim yapılan sistemlerde tel kalınlığı 0.2-0.5 tornada demir 1 mm işlenrmi acaba

İşlenmez. Hazır tel olmaz mı?

Spindle ucundakine benzer yapıda, pens somun kullanarak (izole edilebilir mi?) ve havya benzeri ısıtıcı yaparak bir çözüm üretilebilir mi? Ucun değiştirilebilmesi avantajlı olabilir, hazır matkap ucu veya benzeri malzeme kullanılabilir.

Bakır ısıyı iyi iletsin diye seçmizsiniz ama özel bir havya değilse zaten metal bir ucu vidayla sıkınca ortalama bir performans vermesi lazım değilmi?

gerçi hayva ve normal ucuyla bir kaç denemede ya yolu çok geniş oldu ya hızını artırınca kesemedi.

HTB1fzISJVXXXXXtXXXXq6xXFXXX3.jpg

en son siparişimde bunlardan da almıştım belki bir işe yarar diye şimdi geldiğinde @Yusuf&CNC nin dediği gigi havyanın ucuna takabilirsem 1mm matkap ucu kullanabilirirm veya iğne buradada, şu sorun olacak iğnenin havyanın içine giren kısmı genişlemesi lazımki rezistansla temas etsin bunada bir çözüm düşüneceğiz artık.

buradaki ucun kalınlığı nedir acaba normalde bendeki havya 5mm ucu bunuki sanırım 2 veya 3 gibi

gerçi hayva ve normal ucuyla bir kaç denemede ya yolu çok geniş oldu ya hızını artırınca kesemedi.
kullandığınız straforun dansitesi neydi acaba yoğunluğu yüksek olduğu içinmi kesmedi, yol geniş oldu derken kullandığınız uçtan çokmu fazla veya asıl çizimin içerisine mi giriyor yakınca.
edit: videoda da düşündüğüm gibi uç kısmına matkapla delik açmış ve uç yerleştirmiş bende 1mm matkap ucuyla delip iğneyi yerleştirmeyi düşünüyodum dün bi deneme yapmıştım ama tam delemedim, ozaman pens e de ihtiyaç olmayacak.

Son düzenleme:
bildiğiniz beyaz eşya köpüğü :) bir kaç farklı yoğunlukta olanı denedim ama çok tat vermeyince ölçümlü gitmedim. mesela uç 2mm ama 5mm lik endmill genişliğinde yürüyor. hızı artırınca tabi dah düzgün ancak uç kalın olunca yeterli ısınamıyor. o yüzden genelde strafor kesme makinalarında gerdirilmiş çok ince tel kullanılıyor. yurtdışındakiler havya benzeri köpük kesme aletleri kullanıyorlar.
Hadi oranı daha da düşürelim ucu 1mm bile taktığımızı düşünürsek 0.2mm lik telin 5 katı fark var.
Ya ısıtıcı iyi olup hızlandırmak lazım veya ucu çok inceltmek. uç inceldikçe esnemeye başlıyor gibi gibi :)

Forum istatistikleri

Konular
127,962
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri