statik elektrik giderme

enerji_04

Üye
Arkadaşlar şantiye kapısındaki kollara resimdeki şekilde demir sürttüğümde ark çıkıyor özellikle sıcak havada daha da güçleniyor bunu nasıl giderebilirim? yagmurlu havada tehlikeli olmaz mı?

14953823196_0434c12827_k.jpg

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
böyle bir olay sebepsiz olmaz başlıca sebepleri şunlar olabilir

sürttüğünüz demirin diğer ucu bir makineye veya elektrikle alakalı bir aksama değiyordur değdiği aksam ve makinede nötr gevşemesi mevcuttur yada makine veya aksamda ciddi elektrik kaçağı vardır

kapı bir yerden elektrik alıyordur tavan yani köprü vinç veya kapıya yakın bir tesisat ve makine olabilir

temel topraklaması veya münferid topraklaması kapıyla bağlantılı olmuş yine ciddi bir elektrik kaçağı vardır kontrol ediniz

şantiyeyi besleyen ana kablo ya veya herhangi bir kablo ya bir yerden çivi vida vs bişe saplanmış trafoda yıldız noktası kaymıştır

böyle bir olay sebepsiz olmaz başlıca sebepleri şunlar olabilir

sürttüğünüz demirin diğer ucu bir makineye veya elektrikle alakalı bir aksama değiyordur değdiği aksam ve makinede nötr gevşemesi mevcuttur yada makine veya aksamda ciddi elektrik kaçağı vardır

kapı bir yerden elektrik alıyordur tavan yani köprü vinç veya kapıya yakın bir tesisat ve makine olabilir

temel topraklaması veya münferid topraklaması kapıyla bağlantılı olmuş yine ciddi bir elektrik kaçağı vardır kontrol ediniz

şantiyeyi besleyen ana kablo ya veya herhangi bir kablo ya bir yerden çivi vida vs bişe saplanmış trafoda yıldız noktası kaymıştır
geçenlerde şantiye yakınlarına aydınlatma direği diktiler acaba ordan bir şekilde bağlantı yapmış olabilir mi? (pek mantıklı gelmedi) ama bu aydınlatma direği gunduz kapalıyken bile kapılarda ark var? bazen gunduz gidip kontrol ediyorum demiri sürttüyorum o kadar çok kıvılcım var üzerime sıçrıyor

çinko bir sac tavana vidaladığım floresan lamba vidası sacın arasından geçen bir kabloya saplanmıştı faz ve nötr yer değişimine uğradı tesisat alllak bullak oldu ve 2 gün uğraştım en son lambayı söktüm vida boşa çıktığı halde geri gelmiyordu altta dikkatli bakınca kabloya vidalandığını gördüm

tüm hassas ve şüphelendiğiniz her noktaya dikkatlice bakınız ummadığınız taş baş yarıyo

çinko bir sac tavana vidaladığım floresan lamba vidası sacın arasından geçen bir kabloya saplanmıştı faz ve nötr yer değişimine uğradı tesisat alllak bullak oldu ve 2 gün uğraştım en son lambayı söktüm vida boşa çıktığı halde geri gelmiyordu altta dikkatli bakınca kabloya vidalandığını gördüm

tüm hassas ve şüphelendiğiniz her noktaya dikkatlice bakınız ummadığınız taş baş yarıyo
şuan neresinden başlayacağımı bilmiyorum acaba bunun ilerde bir tehlikesi olur mu olmayacaksa öyle kıvılcımlı kalsın

bırakılan her küçük arıza büyük arızaların ve maddi kayıpların habercisidir

kapıya bağlı her demir aksamı takip ederek başlayın kapıya yakın olan kısımdan

Her demir aksamı özelliklede panoları ve kapıları topraklayınız. Kaza geliyorum demez. deselerde sizinki haber veriyor. Mazallah biri çarpılır başınız ağırır .

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri