Step motordan hareket alamadım.

kloner

Üye
Arkadaşlar Selamunaleyküm,
Elimde olan bazı parçalarlar var çalışıp çalışmadığına emin olmak için bağlantıları yaptım ama mach3 de motordan hareket alamadım elimdeki parçaların etiket ve resimleri ekteki gibi.
Step motorun sürücüsü ile bağlantısını şu şekilde yaptım.
kırmızı-mavi A+
siyah-sarı A-
beyaz-kahverengi B+
turuncu-yeşil B- ve sürücüye 24 V 1.3 amper güç kaynağı bağladım. mach 3 anakarta bağlı olan PCI paralel prot kartına bağladım. İşletim sistemi olarak win xp yukledim. Sadece PCI paralelprotun driverini kurdum ve başkada hiç birsey kurmadım. Mach3 kurdum fakat motordan hiçbir şekilde hareket alamadım acaba mach3 ayarlarındamı sıkıntı var.
Sürücünün karla olan bağlantısıda aşağıdaki gibidir.
Sürücü - Kontrol kartı
Dır- A dır+
Dır+ xyza com
Pul- A- step
Pul+ xyza com

Yardımlarınızı bekliyorum.
pR5mqo.jpg

kjM13J.jpg
RJgbLY.jpg

Aynı çalışmayı Onboard lpt portlu bir bilgisayarla yapmanızı öneririm.PCI slotlu parelel portla bende başarılı olamamıştım.

mach le ilgili hiç bir ayar yapmadım direk kurup çalıstırıdım bununla alakalıda olabilirmi ?

Tabiki.Kullandığınız palsleri port setingden atamanız gerekiyor.

Hocam mach3 baya bi kurcaladım o yüzden pc ye tekrar format atıyorum yenıden kurulum yapıp port ayarlarına bakıyım ama hangi ekrandan yapacagım hangı değerlere göre yardımcı olurmusunz ?

Hocam mach3 baya bi kurcaladım o yüzden pc ye tekrar format atıyorum yenıden kurulum yapıp port ayarlarına bakıyım ama hangi ekrandan yapacagım hangı değerlere göre yardımcı olurmusunz ?

Mach3 config > motor tuning
Config > port & pins
Ayar menülerinden motorlar için gereken sinyal çıkışlarını ayarlayabilirsin.
Kolay gelsin

Mach3 ayarlarını kurcalamadan önce formu kurcalayın :) Bu konuda çözüme ulaşılmış bir çok konu bulacaksınız.

Togitogi hocam forumu uzun zamandır kurcalıyorum nerdeyse tum konulara baktım ama o kadar cok sey okudum ki ve uyguladıklarım da olmayınca ister istemez kurcalayarak birseyler bulabilrmyim die baktım.
Ben kartın port cıkışlarını bulmam lazım internnete ararstırıyorum sonrasında cıkısları bulduktan sonra ginaz hocamın dediği giibi port pin ayarlarına bakıcam

İş yerinden resim göremiyorum kullandığınız kartın modeli nedir bizde bakalım.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri