Step-Up Hakkında, Acil Yardım!

Paul Jobs

Üye
Merhaba,

Forumda daha önce de bahsetmiştim, 4 adet 3.7V pil kullanarak power bank yapacağım ancak burada kullanacağım step up devresinde 4x3.7=14.8V yapıyor. Step-Up da 5V olacak. Bir sorun çıkar mı?

Neden paralel bağlamıyorsun, piyasakiler öyle değil mi?

seri baglıdırlar tahminimce. . kontrol devresimde de herbir pilin voltajı tek tek ölçüllerek dengelenerek sarj edilirler. laptop pilleri bu şekilde. birde sıcaklıkları fazla yukselmesin diyede sıcaklıklarına bakılır.

resimdekiler paralel baglı gibi gözüküyor.... düzeltme

18650 ise, onlar paralel baglanabilirlermis. ama emin degilij, adam sirf beni kandirmak icin kendi de baglamis olabilir gunahini almayalim:)

olmadi her birine bir diyot bagla, bu sayede birbirlerini desarj etmezler.

Cevaplar için teşekkürler.

Peki sonuç olarak 3.7V'luk 4 pili 5V step up devresine bağladığımda, telefona yine 5V verir öyle değil mi?

Şimdi elinde 4 tane 3.7V var ve bunları seri bağlayacaksın. Step up dan kastın boost converter sanırım. Fakat bu boost converter kaç voltu kaça çeviriyor yazmamışsın. Çıkışı 5V sanırım. Eğer öle ise, boost converterda giriş voltajı çıkıştan daha küçük olması gerek. O zaman seri değil paralel bağlamalısın.

3.7 volt seri bagladiginda 7.4 volt olacaktir, bu da 7805 i duzeltir, 2 li seri guruplar halinde paralel bagla olsun bitsin. ne diye stup up diye debeleneceksin ki?
ha o makineler bildigim kadari ile zaten0.9-4 arasi calisir. yeni mallar tek bir voltajla calismaz.
bu yonleri de kotu.
neden dersen oili taaa o seviyeye kadar somurur bu da kotu. sen dedigim gibi ikili seri pili paralel bagka.

320volt ta yutuba laptop pillerinin bağlantılarına bak.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,909
Son üye
T_K

Yeni konular

Geri