Trafo Y. noktası nötr direncinden kaçak akım arızası

kerke

Üye
Merhaba Arkadaşlar,

Şebekenin fazları arasında oluşan dengesiz akımlar sonucunda Trafonun yıldız noktası üzerindeki nötr direnci üzerinden bir akımı akıyor ve trafonun sepam rölesi bunu arıza olarak algılıyor ve açtırıyor. Daha sonra operatör sepamı resetleyerek tekrar işletmeye alıyor. Sorum ise bu dengesiz akımlar yüzünden kesinti istemiyor ve sistemi devamlı çalıştırmak için ne yapmalıyız?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
bölgendeki dağıtım şirketine başvur bir röle ekibi göndersinler. her dağıtım şirketinde bulunur. kendi sistemlerini açtırmayacak (tabiki seninkini de) şekilde trafonun röle ayarını yaparlar.

Dengesiz üç fazlı bir sistemde işletme topraklaması üzerinden toprağa akım akması ve hata rölesinin açması gibi bir durum olmaz. Dengeleme akımı nötr üzerinden akar ki bence sisteminizde başka bir sorun var...

9916adsiz.jpg

Dengesiz üç fazlı bir sistemde işletme topraklaması üzerinden toprağa akım akması ve hata rölesinin açması gibi bir durum olmaz. Dengeleme akımı nötr üzerinden akar ki bence sisteminizde başka bir sorun var...

Hocam ben de konuyu açarken nötr direnci üstünden akan akımdan dolayı sepam açma yapıyor diye yazmıştım. İşte soruna çözüm bulmak için arkadaşların tavsiyelerini uygulamaya çalışıyoruz.

Sepam'ın bağlı olduğu yeri ve bağlantı şemasını çizebilir misin? Sorunun ne olduğu tam tanımlanamamış durumda...

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri