Trafolar hakkında bir kaç sorum var. - resimli

drpattern

Üye
Arkadaşlar merhaba. Elimde bir kaç resim var bunlar hakkında bilgi verebilecek birileri var mıdır ?
1- Trafo binasında röle değişimi yapılıyordu. Bunlar sökülen röleler. Bunların ne rölesi olduğunu söyleyebilir misiniz ?
EqO8oD.jpg

2- Aynı trafo binasındaki kontrol odası. Resim biraz kötü kusura bakmayın. Burada kesme işlemlerimi yapılıyor ?
8b6ZBd.jpg

3- Çıkış fiderinin iç kısmında trafo bulunur mu yoksa sadece kesici ayırıcı sistemi mi bulunur ?
2kO1AO.jpg

son olarak resimdekinin adı ve ya ne olduğunu söyleyebilir misiniz _
L4vQoJ.png

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Resimdeki röleler eski tip mekanik sekonder koruma rölelerine benziyor ki büyük ihtimal onlardır ; http://www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Koruma Röleleri 1.pdf 2. resimde dağıtım şemasının tamamını görmeden cevap vermek zor ; sadece ortada bir kuplaj gözüküyor , tamamı hakkında bu resimden cevap verilemez ; Son resim ise reçine dolgulu kablo eki sanırım.3. Sorudan kastınızı anlamadım ?

Son düzenleme:
sorudan kastım kesici ayırıcı sadece trafonun içinde mi bulunur yoksa trafodan bağımsız bir sistem olarak kullanılır mı?

Kesici ayirici trafonun icinde bulunmaz .trafo ayri kesici ayri ayirici ayri ekipmanlardir.

Trafo bildigimiz uzere gerilim ve akim degerlerini oransal olarak yukseltip dusuren ekipmandir
Kesici yuk altindaki sistemlerde elektromanyetik olarak acip kaoama yapabilecegimiz sistemlerdir.kumanda sistemi mevcuttur uzerindeki butonlari kullanarak ya da plc ile komut verebiliriz.gerilim dalgalanmalari vs durumlarda devreyi acma ozelligi vardir
Ayirici og sistemlerini mekanik olarak ayiran sistemlerdir.yuk altinda ac kapa yapmaniz cok ciddi zararlar ortaya koyabilir.

Var olan sisteminize gore sadece kesici ve ayirici kullanabilirsiniz trafo olmaksizin.ama og dagitim hattindan gelen gerilim ile yani 34.5 kV gibi ( degisik yerlerde degisik degerler olabilir 31.5 kV gibi ) nasil bi sistem kurulabilir o da bi soru isareti.

Nasil ki ag sistemlerde pako salter ve otomat kullaniyorsan bunun 34.5 kV ya da 6.3 kV icin olanlari da kesici ve ayiricidir.trafodan bagimsiz kullanimini gormek cok dusuk ihtimal

Kesici ayirici trafonun icinde bulunmaz .trafo ayri kesici ayri ayirici ayri ekipmanlardir.

Trafo bildigimiz uzere gerilim ve akim degerlerini oransal olarak yukseltip dusuren ekipmandir
Kesici yuk altindaki sistemlerde elektromanyetik olarak acip kaoama yapabilecegimiz sistemlerdir.kumanda sistemi mevcuttur uzerindeki butonlari kullanarak ya da plc ile komut verebiliriz.gerilim dalgalanmalari vs durumlarda devreyi acma ozelligi vardir
Ayirici og sistemlerini mekanik olarak ayiran sistemlerdir.yuk altinda ac kapa yapmaniz cok ciddi zararlar ortaya koyabilir.

Var olan sisteminize gore sadece kesici ve ayirici kullanabilirsiniz trafo olmaksizin.ama og dagitim hattindan gelen gerilim ile yani 34.5 kV gibi ( degisik yerlerde degisik degerler olabilir 31.5 kV gibi ) nasil bi sistem kurulabilir o da bi soru isareti.

Nasil ki ag sistemlerde pako salter ve otomat kullaniyorsan bunun 34.5 kV ya da 6.3 kV icin olanlari da kesici ve ayiricidir.trafodan bagimsiz kullanimini gormek cok dusuk ihtimal
Arkadaşın kastı acaba ölçü trafoları mı?

sorularımın cevaplarını aldım arkadaşlar teşekkür ederim :)

1. resimde görünen anolog aşırı akım rolesine benziyor resimden anlaşıldığı kadarıyla.
og sistyemlerinde işi kolaylaştırmak ve güvenliği sağlamak için tesisin tibine ve görevine göre kullanılan bir çok role çeşitleri vardır.eskiden koruma roleleri olarak faz kaçağı rolesi toprak kaçağı rolesi aşırı akım rolesi ayrı kutularda olurdu.artık hepsini bir kututa toplayan mikro işlemcili çok fonksiyonlu pragramlana bilir Scada uyumlu koruma roleleri çıktı örneğin PNC,MC-30R,VAMP 40,GEPA,DEMA daha bir sürü fider koruma roleleri var.
koruma rolelerin görev yapması için akım trafosu ve bazılarınada gerilim trafosuda kullanılması gerekiyor.uygun bağlantı yapıldıktan sonra akım trafo oranları doğru girildikten sonra sistemi koruma altına almış oluruz.
2. resimde tek hat şemasından anladığım kadarıyla muhtemelen burada iki fider var ortadada kuplaj görünüyor.her iki fiderde enerji var iken kuplaj açık devre.fiderin birinde enerji yokken kuplaj kapalı devre yani ( 1 ) konumunda olur enerji iletiminde aksama olmaması için. kuplajın sağında ve solunda gerilim ölçü hücresi var.her iki fiderin
gerilimini gösterir.gerilim hücrelerin yanlarındada kesicili trafo koruma hücresine benziyor.
3.kesicili hücrede veya metal clad hücresinde aşırı akım rolesi varsa og akım trafosu olmak zorunda.resimde enerji analizörüde görünüyor analizör var ise yine og akım trafosu ve gerilim trafosu olması gerekir.analizörün altında trafo koruma rolesine benziyor arıza anında kesiciyi devreden çıkarmak için kullanılır.
4.son resimde de xlp kablosu recineli eki görünmekte.
yazdıklarımda eksiklikler olabilir hemsini kısaca anlatmaya çalıştım.konuyu daha iyi anlamak için ürünleri tanımak gerekiyor. saygılar

Eski tip aşırı akım toprak kaçak röleleri

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri