Trafoyu nasıl değerlendiririm.

esrefilvan

Üye
Selamün aleyküm değerli ustalarım.
Elimde ekte resmi olan güç kaynakları var. Birtanesini ayarlı güç kaynağı yapmak istiyorum.
Bu trafokarın amperinin ne kadar olduğunu nasıl anlarım?
Bunların için en uygun güç kaynağı devresi bulabilirmiyim,elinde olan varsa paylaşırmı?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• trafo.png
    trafo.png
    454.6 KB · Görüntüleme: 57
  • trafo1.png
    trafo1.png
    464 KB · Görüntüleme: 55
Sayın erg123 ilginiz için teşekkür ederim ekte resimleri var.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    442.4 KB · Görüntüleme: 42
  • 2.png
    2.png
    456.3 KB · Görüntüleme: 43
  • 3.png
    3.png
    415.2 KB · Görüntüleme: 44
Trafonun sarımının yapıldığı karkasın iç ölçülerini verirseniz ortalama güç hesabını yapabiliriz.

Görebildiğim üzree trafonuzun maksümum çıkış gerilimi 12 volt. bu konumda 0 - 12 volt ayarlı güç kaynağı yapabilirsiniz.

Bana aşağıdaki resimde çizdiğim A ve B ölçülerini verirseniz trafonuzun gücünü hesaplayabilirim. Çıkış voltajına göre alabileceğiniz maksimum akımıda verebilirim. Buna uygun bir ayarlı güç kaynağı devreside önerebilirim.

A ölçüsünü şöyle tarif edeyim trafonun sacları E ve I şeklindedir. Buradaki ölçü E sacının ortadaki sargı içine giren kısmın ölçüsüdür. Plastik ile sac birleşim yerine bakıp metre ile kaç mm olduğunu ölçebilirseniz iyi olur.( plastiği hafif oynaytma yada 4 bir yanından bakınız. Belki E sacının diğer ucu plastik aksandan dışarı çıkıyor olabilir. Burdan ölçü alabilirsiniz. )

Benim istediğim ölçü sargının sarıldığı plastik karkasın içine giren sac paketin alanını bulmam lazım. en ve boy ölçüleri lazım.

1.png

Sayın Serkan -48
Plastiğin altında parça gözükmüyor. Tornavida ile aralamaya çalıştım ama arası açılmadı.
A=23 mm iki lehim çıkışı arası ölçtüm doğrumu yaptım bilmiyorum.
B=39 mm net ölçtüm

Sayın Serkan -48
Plastiğin altında parça gözükmüyor. Tornavida ile aralamaya çalıştım ama arası açılmadı.
A=23 mm iki lehim çıkışı arası ölçtüm doğrumu yaptım bilmiyorum.
B=39 mm net ölçtüm

Bu benimde tahmin ettiğim ölçüler dahilinde idi. Net bir bilgi vermesede %90 - 95 doğrulukla ( yani 3 aşağı 5 yukarı ) değer alabiliriz.

Şimdi hesaplarsak ,

2.3 x 3.9 = 8.97 cm2 P = S ( kare) P = 8.97 x 8.97 = 80.46 watt gücündedir.

Trafonuz 80 watt ortalama gücündedir.

80 / 12 = 6.70 amper . 12 voltta yaklaşık olarak 6 amper akım çekebilirsiniz.

Serkan48 çok teşekkürler yardımlarınız için.
Son olarakta buna uydun ayarlı ve şarj kontrollü olan devre elinizde varsa paylaşırmısınız.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri