UPS Sigorta Attırmasını Önlemek

emre225566

Üye
Merhaba arkadaşlar TunçMAtik UPS imin içindeki 7 Amper 12 Voltluk aküsünü çıkardım ve kabloyla 72 Amper Araba aküsü bağladım.
Çok güzel çalışıyor hemde şarj ediyor ancak ;
Akü tam dolunca UPS evin sigortasını attırıyor , Akü dolarken hiçbir problem yok .
Bunu nasıl önleyebilirim, Aküyle UPS arasına dirençmi atsam ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Aslında,ilk devreye girişte sorun olması gerekirdi.Sigortanızda sorun olabilir.C karakteristikli değil ise,sigortanızı değiştirmakte yarar var.

Akü doldunca sigorta attırması biraz garip.Şebeke gerilimi düşünce ups kendi içersindeki röleleri devreye alıp çıkarır.Bu esnada ani aşırı akım (darbe akımı) şebekeden çekebilir ve Fahri hocamında dediği gibi sigorta b tipi ise attırabilir.Eğer öyle ise c tipi ile değiştirin.

UPS i devreye alır almaz sigortayı attırmaya başladı , aşırı akım çekmesini engelleyerek bir çözüm bulabilirmiyim acaba

Orjinal aküsü sağlam ise onunla deneyin aynı sonuç olacakmı başka bir durum da olabilir.

yarın bakıp yazayım hocam , UPS ten önce bir 220v dimmer devresi koysam sorunu çözermiyim, akımı sınırlayarak,
çünkü B tipi sigorta bile olsa sigarta devresine dokunmak istemiyorum, hem daha koruyucu B tipi sanırım

yani akımı sınırlayacak bir devre UPS ten önce sadece ilk aşırı akımı engelleyecek devre, zaten normal çalışmada fazla akım çekmiyor UPS

Bence o akü ona fazla büyük geldi.Şarj süresi uzadı.Uzun süre şarj etmekten şarj devresi bozuldu.Akü dolunca bir şekilde sigorta attırıyor.

Ups ler uzun süre çalışmak için tasarlanmadığından, süre uzayınca(hem şarj hem boşalma süresi) fan ile sogutmak gerekiyor.Soğutma yapmadıysanız bozulmuş olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri