ustalarım yardım infrared led hakkında

a.murat

Üye
Slm acil olarak bilginize ihtiyacım var kameralardaki ır led gözle görülür mor ve kırmızı arası bir ışık yayıyor neden kameradaki ır LED ışıkları gözle görülüyor da kumandadaki ır ışığı görünmüyor birde gözle görebildiğimiz ır ledin ışık şidetini bir potansiye metre ile ayarlıyabilirmiyiz bu konu hakkında bilgi verir misiniz denenmiş devre varsa verebilir misiniz şimdiden teşekkürler

dalga boyları farklı.
visible ve invisible diye ayrılırlar. 800nm ye kadar kızıllık görünür. 850 ve 880nm den sonra göremeyiz fakat kameralar bu dalga boyunu görebilir ve bizim göreceğimiz ışıma dalga seviyesinde ekrana verir.

ışık şiddeti pekala ayarlanabilir. PWM ile yapılır. ne amaçlanıyor. infrared jammer gibi birşeymi

Dalga boyuyla ilgili sanırım. Işığın dalga boylarını bi araştırın, muhtemelen sonuca ulaşacaksınız.

maın loop amacım güvenlik kamerasındaki ır led lerden hariç başka bir gece görüş ır led devresi yapacağım ama ışık şiddetini bir pot veya trimer le yada sizin dediğiniz pwm ile ayarlamak istiyorum
bana sağlıklı çalışan bir devre şeması lazım yok mu arşivinizde böyle bir devre rica etsem

555 pwm yazman yeterli ucuz her yerde bulunur ;).

By lent cevabınız için teşekkürler satın almak sorun değil bu işin güzelliği kendin yapıp o devre çalıştığı zaman vereceği haz ustam olarak belki beni anlamışsınızdır

By lent cevabınız için teşekkürler satın almak sorun değil bu işin güzelliği kendin yapıp o devre çalıştığı zaman vereceği haz ustam olarak belki beni anlamışsınızdır
Nasıl yani direnci entegreyi de mi sen yapacaksın:eek::confused:? Ben sana cihaz al demedim yol gösterdim şemayı yaptın mı istediğin olur, araştırmadan cevap yazdın değil mi? Önyargı yok mu ...

By lent ben kötü bir şey söylemedim ki ucuz her yerde bulunur dediğiniz için açıklama yaptım direci entegreyi benim yapmama gerek yok 20 yıllık elektronik malzeme birikimim var verdiğin bilgi içinde teşekkürler güzel devreler var

Main loop bir sorum olacak bu visible 800nm dediğimiz ır led in özelliğimi yoksa bunu devre ile mi ayarlanıyor
Son olarak güvenlik kamerası aydınlatması için kullanırsak hangisi daha uzun mesafeli görünen mi görünmeyen mi

Selamlar,

Gece görüş için yapacaksanız ve karşıdan farkedilmemesi gerekiyorsa görünür dalga boyunda olmaması lazım. Yani invisible dalga boyu dediğimiz 850 - 880 nm dalga boyu olmalı. Biraralar bende çok uğraşmıştım.

Her ledin dalga boyu sabittir bunu dışarıdan taktığınız bir devre ile ayarlayamazsınız. Bu özellik ledin içerisinde kullanılan kristalin yapısından kaynaklıdır.

Uzak mesafe için dalga boyundan ziyade güce önem veriniz. Bir led 20 ma akım çeker örnek veriyorum 3-5 cm mesafeyi aydınlatır. 10 led gurubu yaparsınız 1 metreyi aydınlatır. 100 ledli bir devre yaparsınız 10 metreyi aydınlatır.

Bu mesafe olayını şöyle düşünün. Evinizdeki lamba 5 watt ise gece lambası gibi yanar. 40 watt ile odanızı aydınlatır. Ama 1 kW bir lamba bir futbol sahasını aydınlatır gibi..

Her ledin ışınım açısı vardır. Bu açı ledden çıkan ışığın geniş açı ile dağılması yada dar açı ile hüzme şeklinde gitmesi gibi değerlendirebilirsiniz. Uzak mesafeye gitmesi için ya dar açılı led kullanacaksınız yada ledin önüne optik bir düzenek koyup çıkan ışınların huzme şeklinde gitmesini sağlayacaksınız.

Piyasada ir projektörler var. İncelemenizi öneririm. Ancak bu dalga boyunun sağlık için bir unsuru varmıdır bilmiyorum araştırmak lazım.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri