Vantilatör motoru sağlam mı nasıl anlarım?

Kainat

Üye
Hayırlı Cuma'lar cümleten,
Vantilatörün motoru ses çıkartıyordu, sadece arka kapağını söktüm, denedim bir daha çalışmadı ses geliyor motordan ama dönmüyor pervane, milde zor hareket ediyor sorun nedir acaba? Sonra dağıttım bende.

xmivbt.jpg

Açtığım diğer konu aşağıda:
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/raks-box-fan-bf-12ro-ses-çıkartıyordu-arka-kapağı-açtım-çalışmıyor.101296/

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Yerleştirirken tam hizaya gelmemiştir sürtünen yer vardır. Tam birleşimde çalışacaktır.

Yerleştirirken tam hizaya gelmemiştir sürtünen yer vardır. Tam birleşimde çalışacaktır.
Sökmeden önce çalışıyordu sesli bir biçimde ama, ben sadece arka kapağı söktüm fişe taktım çalışmadı ben ondan sonra söktüm pervane ve motorun vidalarını, içini açayım mı toplayabilir miyim? Birde mil zor dönüyor normal mi?

Teşekkür ederim.

öncelilkle çift konu açmayın.
ikinci olarak motor boşta iken o milde dönüş hiç mi yok? varsa takılan bir çark falan kayıptır belki.
eğer motorda hiç dönme yoksa sıkışıp sıkışmadığından emin olun

Vidaları takılı değilken kolay ve sürtünmesiz dönecek şekilde birleştirin sonra da vidalarını kontrollü sıkın sorun çözülecektir.

Diğer konuda cevap gelmedi hocam, bende motorla ilgilidir diye bu bölüme açtım.
Ben elimle çevirmeye çalıştığımda mili zor dönüyor, başka vantilatörünki kolay dönüyor lakin ben arka kapağı açtım sonra çalışmadı ne hikmetse başka hiçbir şey sökmemiştim o an 4 tane vida, sonra söktüm pervane vs...
Motoru komple söksem toplayabilir miyim?

Teşekkür ederim.

öncelilkle çift konu açmayın.
ikinci olarak motor boşta iken o milde dönüş hiç mi yok? varsa takılan bir çark falan kayıptır belki.
eğer motorda hiç dönme yoksa sıkışıp sıkışmadığından emin olun

Vidaları takılı değilken kolay ve sürtünmesiz dönecek şekilde birleştirin sonra da vidalarını kontrollü sıkın sorun çözülecektir.
Vidaları sökeyim yani; dağılmasın sonra, toparlayamam diye korkuyorum iç yapısını fazla bilmiyorum.

Teşekkür ederim.

Vidaları söktüm, zaten milin üstündeki parçayı sökmeden dağılmıyormuş motor:) ve yapışıktı tornavida ile kanırtıp yukarı kaldırdım fakat hala zor dönüyor ses geliyor elektrik verince ama dönmüyor.

Korktuğum başıma geldi, mil yukarı çıkmıyor burçtan dolayı, nasıl yukarı çıkartabilrim? O delikler aşağıda kaldı.
qx9jl5.jpg

motor biraz cins bir otor daha önce karşılaşmadım ya da hatırlamıyorum. ya da mahfaza nedeni ile seçemiyorum:)
işte bir noktada mili sıkıştırmışsın. bir şey kaçırmışsındır ya da bir şeyi kaybetmişsindir arada. motoru komple bir şekilde söküp geri toparlamalısın.
işte bilmediğin malı kurcalarsan böyle olur. orda tırnaklar var mahfazanın üstünde 4 tane. onları bük. mahfazada mil tutan bir yatak olmalı. o atacaktır.
çok fzla eğip bükme kırılır o tırnaklar.
sonra motoru tamamen ayır. sadece motor kalsın. elentrük ver dene. bakalım motor çalışıyor mu?
motor çalışıyorsa içine bakacaksın ara yatağın. neden sıkışıyor;?

Sökerken unutma ihtimalini aradan çıkarmak için resim veya video kaydı yapmak iyi olur. Genelde burçlarında paslanma olur çıkarıp temizleyip yağlayın rahat döndükten sonra montaja geçersiniz. Sorun çıkarsa bütün parçaları görünecek şekilde resimlerseniz yardım gelir.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri