vestel vilma 800 sigorta attırıyor

arda_31

Üye
ustalarım bu makina müşterinin evinde sigorta attırıyor dükana getirdim motoru değiştirdim kapı kiliti değiştirdim resizntas sağlam ama sigorta attırıyor benim dükkanda attırmıyor başka neden sigorta attırır anlamadım

kaçak akım rölesi atıyor olsa gerek senin dükkandaki normal sigorta herhalde ondan atmıyor rezistansda gövdeye kaçak ölçümü yap.1megaohm üzeri direnç göstermelidir.

yok rezistans da kaçak ölçtüm rezistans tertemiz ama dediğin gibi evde kaçak akım rolesi var ama makinada kaçak yok anlamadım başka neden yapabilir..

Sigortayi yenisiyle deyisdir

onuda yaptım elektirkçi gelmiş bişey yok demiş anlamadım abi makinada ya motor ya kapı kilit ya rezistans attırır sigortayı 3 ündüde yeniledim delirtecek bu makina :D

makinayı başka bir prizde dene. yada o prizde başka bir makine dene. topraklaması olan bir makine. prizde yanlış bağlantı olabilir. birde sen sistemine kakr bağla dene eve götürmeden önce. eger senın sıstemınde de atarsa kademe kademe arastırır bulursun sorunu. kolay gelsin.

deneme amaçlı klimaya topraklamayı bağlamadan bi dene attırırsa sorun tesisatta attırmazsa klima gövdesine kaçak var demektir.slm

bu ç.makinası dostum sağolasın yinede bu makina ömrümü yedi valla bina nın elk gelmiş bakmış evde bişey yok demiş rezistans motor kapı kilit prostatta arızalıydı onuda değiştirdim makina ya yapmadığım kalmadı kaçak göstermiyo ama adamın evinde indiriyo sigortaları birde adama 30 günde 700 tl fatura gelmiş ben binada bi kaçak olduğunu düşünüyorum elk. yok diyormuş

klimanın enerjisini nerden alıyorsan önce aldığın yerin nötr ve toprağını belirle.eline bi seri lamba al (bi lamba duyuna iki kablo bağla ampul tak) lambanın bi ucunu faza dierinide toprağa değtir k.a.r atarsa toprak doğrudur.klimayı bağla k.a.r atarsa toprağı ayır dene atıyorsa tesisatta atmıyorsa gövdeye kaçak vardır.slm

ustalarım bu makina müşterinin evinde sigorta attırıyor dükana getirdim motoru değiştirdim kapı kiliti değiştirdim resizntas sağlam ama sigorta attırıyor benim dükkanda attırmıyor başka neden sigorta attırır anlamadım

Kafamdaki senaryoya göre dükkanınızdaki topraklı prizde açık devre(Toprak iletkeni devre dışı) bulunabilir,en makul düşünce bence budur.Bu nedenle,KAR bulunmasına rağmen atmayabilir.Çünkü atabilmesi,fazdan toprak hattına geçen yeterli akım şartına bağlıdır.Öte yandan,çamaşır makinelerinde kaçak yapabilecek en can alıcı ana parçalar üzerinde durup,onlar üzerinde yoğunlaşılmıştır.Halbuki faz ve toprak (Gövde) temasının gözle görülmeyen,istenmeyen,temasları da söz konusu olabilir ve siz bunları normal ölçümde(Makina çalışmıyorken) sezemezsiniz,çünkü makina dinamik olarak salınarak çalışırken bazı noktalarda izolasyonu bozulan kablo yüzeyleriyle gövdeye olan bir faz kaçağı ile belki de KAR'ı attırıyordur.Arçelik 2200 çamaşır makinesinde,böyle net olarak tespit edememediğim kaçak elektrik sebebiyle,yerini tam buluncaya kadar toprak hatsız olarak kısa süreliğine makinamı çalıştırmıştım.Çünkü makine kurutmaya geçerken,yani titreşimle salınırken motora giden kablo bağlantılarındaki bir izolasyon bozulmasıyla açılan çıplak kablolarla,bir noktada şase(Gövde)ye temas edip KAR'ı attırıyordu.Yerini çok zor ve tüm elemanları,kabloları tek tek inceleyip bulabilmiştim.Umarım bu tarz bir arıza arayışınız iyi bir netice verir.Kolay gelsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,872
Kullanıcılar
449,466
Son üye
Only Black

Yeni konular

Geri