Xinje PLC Programı

hanzelem54

Üye
Start=X10
Stop=X6
Acil Stop=X7
Manuel Start=X3
Manuel Stop=x4
Baskı Aşağıda Sınır anahtarı= x0
Baskı Sağda Sınır anahtarı=X2
Baskı Solda Sınır Anahtarı=X1
Cisimden yansımalı Fotosel=X11

Motor Run=Y1
Baskı Sağa Dön=Y3
Baskı Sola Dön=Y2
Bariyer in=Y4
Baskı Yukarı kalk=Y5

Sevgili Arkadaşlar,

1-Starta basıldığında motor çalışıcak
2-Stop, Acil Stop, Fotoceli gördüğünde Motor dur
3-Durduktan sonra T1 kadar bekle
4-Baskı yukarı kalk Sağa dön
5-Baskı Aşağıya in bekle bariyer in motor çalış.
6-T2 kadar Sensörü görmezsen bariyer kalk
7-6.Sıra tamamlandığında sensör gördüğünde motor dur
8-Şimdi problemim burada arkadaşlar benim mantığıma göre burada 4. sıraya dönüp bu seferde baskı sola döncek bu işlemi sürekli sağ sol olarak bu adımlarla devam ettirecek ama yazılımsal olarak bir türlü beceremedim.Basit gibi görünüyor ama anlamadım.

Kısaca ne iş yaptığınıda anlatayım arkdaşlar makinanın, Motor çalıştığında hat üerindeki parçayı baskı dediğimiz merkezin üzerine getiriyor buda şöyle oluyor baskının üzerindeki parça fotoseli gördüğünde hat duruyor T1 kadar bekledikten sonra baskı yukarı kalkıyor Sağa dönüyor T2 kadar bekledikten sonra baskı resetlenip aşağıya iniyor Aşağıya indiğinde bariyer iniyor ve motor çalışıp parçayı diğer hata aktarıyor bu sırada sensör T3 kadar görmezse bariyer kalkıyor.Sorunumuz olduğu ana geliyoruz ki burda yine aynı işlemler oluyor fakat sağda olduğu için sola döncek.

Açıkçası Sağdaysa sola soldaysa sağa dönecek Baskı

Yardımcı olacak arkadaşlarıma şimdiden çok teşekkür ederim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.

Forum istatistikleri

Konular
128,433
Kullanıcılar
450,357
Son üye
jihad_horan

Yeni konular

Geri