yardım zaman rölesi

cankara

Üye
arkadaşlar yardıma ihtiyacım var..

bir kapıya kapı kontağı yerleştireceğiz.kapı açıldıktan 1 dakıka sonrasında siren devreye girmesi gerek konuyla ilgili devre şeması önerebilirmsiniz zaman rölesi ,harici bir röle ve siren kullanarak

kapı açık kaldığı sürede çalışacak süre tamamlanmadan kapı kapatılırsa başlangıç konumuna dönecek

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bunun için devre şemasına gerek yok.

Kapıya bağladığınız siwicin normalde kapalı kontağı üzerinden zaman rölesinin bobinini enerjilendiriniz,
zaman rölesinin normalde açık (gecikmeli kapanan) kontağı üzerinden de sirene enerji veriniz.
Zaman rölesini 1 dakikalık süreye ayarlayınız.
Bitti.:)

Bayro arkadaşin dediğini yapamazsan şema çizelim.

@cankara kapi açıldıktan sonra dk ve süre istiyorsan zaman rölesi kullanman lazim. ama kapi açilir açılmaz benin alarmım ve sirenim çalışsin kapi kapatildiği zaman dursun diyorsan bir adet enversor röle ile basit bir devre kurar ve işini yaparsin.

arkadaşlar yorumlar için teşekkürler..

bayroo arkadaşım kapı kontağında açık kapalı kontak yok buton muş gibi düşün.bahsettiğin şekli denedim kapı kapalıyken de siren çalıyor.sanıyorum şema çizerek üstünden konuşmak lazım.
reaksiyon arkadaşım bahsettiğin şekilde istense kolay olacaktı ama öyle değil.kapı açılınca 1 dk sayacak sonrasındada siren çalacak.kapı kapanıncada hepsi resetlenmiş olacak.
zaman rölesi ,harici bir röle ve siren kullanarak bu devreyi yapmam gerek yardımcı olabılecek arkadaşlar a teşekkür ederim..

evet ika bir şema çizebilirsek çok iyi olaacak..

Kapıdaki siwiç açık kontak, yani buton gibi, kapı açıkken uçlar açık, kapı kapalıyken uçlar kapalı ise, ek olarak röle kullanarak sorun çözülür ancak kapı kapalı olduğu sürece röle enerjili olarak bekler.
Sizin kapıdaki siwiç kapı açıkken kapalı kontak çıkışı verse röle enerji altında kalmayacaktı.
Mevcut malzemelerle devre şeması:

123.JPG

kAPI AÇİLİNCA KAPIDAKI SİWİÇ ZAMAN RÖLESİNE ELEKTRIK VERECEK. 1 DAKKAYA AYARLANAN ZAMAN RÖLESİ 1 DAKKA SONRA ÇEKECEK VE SİREN ÇALMAYA BAŞLAYACAK. KAPI KAPANINCA HEPSİ RESETLENECEK.. ZADECE SİVİÇ KAPI İÇİN BİRDE ZAMAN RÖLESİ KULLANACAKSIN. YANLIZ ALTTAKI AÇIK KONTAK ZAMAN RÖLESİNİN KONTAĞI NUMARA VERMEYI UNUTTUM.

Ekli dosyalar

• IMG_5397[1].JPG
    IMG_5397[1].JPG
    802.4 KB · Görüntüleme: 23
kAPI AÇİLİNCA KAPIDAKI SİWİÇ ZAMAN RÖLESİNE ELEKTRIK VERECEK. 1 DAKKAYA AYARLANAN ZAMAN RÖLESİ 1 DAKKA SONRA ÇEKECEK VE SİREN ÇALMAYA BAŞLAYACAK. KAPI KAPANINCA HEPSİ RESETLENECEK.. ZADECE SİVİÇ KAPI İÇİN BİRDE ZAMAN RÖLESİ KULLANACAKSIN. YANLIZ ALTTAKI AÇIK KONTAK ZAMAN RÖLESİNİN KONTAĞI NUMARA VERMEYI UNUTTUM.

Kapı açılınca kapıdaki siviç zaman rölesine elektrik veremiyor, çünkü açık kontak, buton gibi yani....

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri