yemek ısıtıcı tezgah problemi

redskymuscular

Katılımcı Üye
Arkadaşlar Merhaba,
Resimdeki ıstıcı tezgah kaçak akımı attırıyor.
Kablo bağlatısını söküp ölçtüm kabloda bir sıkıntı yok.
Üstteki rezistansın (2. resimdeki 2 vida) kablo bağlantısı hemen aşağıda.
probun uçları resimdeki 2 bağlantı noktasına değdirdiğimde ötmektedir.
Resistansı sökmeyi düşünüyorum ancak önce vurgulayacağınız bir şey olabilir diye konuyu burada taşımak istedim.
Saygılar

Rezistansların klasik bir arızasını size söyleyeyim. Cihazı çalıştırırsınız hemen KAKR atmaz. Rezistans biraz çalıştıktan sonra KAKR atar. Rezistans ısındığında gövdeye kaçak veriyor olabilir. Eğer fişi takar takmaz atıyorsa rezistansın gövdesine kaçak vardır. Ölçü aletiyle rezistansın uçları ile gövdesi arasında ohm kademesinde ölçüm yapın.
Altı çizili italik mesajımı dikkate alın.

Rezistans arızalı. Yenisi ile değiştirin.

Sen nereyi ölçüyorsun? Rezistansın giriş uçlarını mı yoksa giriş uçları ile cihazın gövde arası mı?

resistansın kablo giriş uçlarını tezgahın altından kablo bağlantısı var faz nötr
oradan ölçtüğümde aldığım değer
resimler yüklense onları da atıcam daha net anlatmış olacağım

Hocam öyle ölçersen ölçüm sonuçlarına göre rezistans sağlamdır ama gövdeye kaçak vermiyor anlamına gelmez. Sen rezistansın uçları ile cihaz gövdesini ölçeceksin. Cihaz gövdesi ile irtibatlı değilse rezistans ucu ile rezistans gövdesini ölçeceksin. Ohm kademesinde değer göremesen bile rezistans ısındığı anda gövdeye kaçak veriyordur.
Emin olalım istersen. Rezistansı çıkar. Seyyar kablo bul. Rezistansın uçlarına faz nötr ve gövdesine toprağı bağla. Fişi tak. Sigortayı attırıyor mu bilgi ver.

Hocam resistansı söktüm
Resmi ektedir.
Gördüğünüz uçlardan ölçüyorum
24 ohm çıkıyor
buzzer kademesinde ise multimetreyi öttürüyor

Ekli dosyalar

• 20151126_114630.jpg
    20151126_114630.jpg
    49.3 KB · Görüntüleme: 17
Yukarıdaki mesajımda belirttim. Ölçüm sonuçlarına göre rezistans sağlamdır ama gövdeye kaçak vermiyor anlamına gelmez.
Faz nötr rezistans uçlarına bağlayın toprağı da rezistansın gövdesine bağlayın. Fişi prize takın.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri