YTÜ elektrik Mühendisleri hakkında kafam karıştı

eskiesnaf

Üye
Ben elektrik Mühendisliği düşünüyordum. Puanımla YTÜ ye girebiliyorum. Ama bir arkadaşım eğitiminin yeterince iyi olmadığını söyledi. Biraz internette araştırdım hep eğitimi iyi değil, dersler çok kolay, sadece etiketi olan bir okul yazıyor. Ben parasindan veya kolay iş bulmasindan dolayi değil. Cidden elektriği sevdiğim ve araştırmalar yapmak, pratik yapmak için üniversiteye gitmek istiyorum. Ayrıca Nikola Tesla hayranıyım diyebilirim. Yani onun gibi araştırmalar yeni birseyler icat etmek istiyorum. Ama YTÜ sadece gırgır samata bir ortam gibi şeyler duydum. Sormak istediğim YTÜ elektrik mezunları varsa goruslerini merak ediyorum. Bunlar doğru mu diye. Yani YTÜ ye gitsem yeterince eğitim alabilir miyim?

Arkadaşım sen dersine girersin, notunu tutarsın, araştırmanı yaparsın çok kaliteli hocaları ve gayet başarılı laboratuarları olan bir bölümdür YTÜ Elektrik. Gırgır şamata odtüde de olur itüde de yıldızda da. Ben hiç derse girmeden cafeteryada batak oynayarak koca bir seneyi dolduran adam da biliyorum gece gündüz robotik labdan çıkmayan adam da.. Herşey sende bitiyor. Yıldız gayet başarılıdır. Ama illede kastırsın diyorsan İtüyü düşünebilirsin.

Hem etiket veriyor hem kolay okunuyor daha ne istiyorsun,
eğer öyleyse tabi,
ama hiç sanmıyorum.

Birde
üniversitenin verdiği değil
senin aldığın üstüne kattığın eğitim önemli.
Ben ismi cismi duyulmamış bir üniversitede eem okudum ama
odtülü diye geçinenlerin proje ödevlerini yaptım - yardım ettim.

Elektroniği sevenlere tavsiyem
ne kadar rahat bir üniversite varsa orayı gözlerine kestirmeleri,
okudukça sebebini daha iyi anlarlar.

Eğitimde , kesin katı hiç af etmeyen göz yaşına bakmayan nefes aldırmayan + saygılı ilgili öğrenciyi kayıran tür disiplinden yanayım.
BAŞKA TÜRLÜ MÜHENDİS OLUNAMAZ !!!
Diploma bakkalda bile var artık..ama mühendisi "100000W power led projektörle" bile zor buluyoruz.

Yıldız eskiden öyle idi .. yenisini bilmem..
Puanın tutuyorsa tartışmasız İTÜ ( Gümüşsuyu şimdi nerelerde bilmem )

Karganın biri neden siyah yumurta yapıyorum diye kendine takıntı yapar.
Altı ay kanat çırptıktan sonra kutba ulaşır.
Yumurtlar ve gördüğü manzara karşısında üzülür.
Bir yumurtaya bir de poposuna bakar.
Bu popo sende oldukça sen her zaman siyah yumurtlarsın !

boşver okuyupta napıcaksın apartman yöneticimi olucaksın :)

şaka bir yana ben Fatih üni de Elk-Elektr. okudum ünideyken sallamaz tavırlardaydım ama arkadşlarım robot klupleri enerji klupleri seminerler falan gezerdi dalga geçerdim onlarla ama iş hayatına girdiğimde onların ne kadar doğru işler yaptıklarını gördüm .
kardeşim benim gibi ah vah etmemek için imkanlarını en iyi şekilde değerlendirmen lazım .

elektrikte alakan varsa elektroniği hiç karıştırma çünkü elektronik ağarlıklı bir eğitim almış olursun.

Belli başlı Üniversitelerdeki eğitimin kalitesi tartışılmaz bunların sayısı bir elin parmaklarınıda geçmez. Amma velakin hayatı bir savaş olarak değerlendirirsek okuduğun üniversite senin savaş aracındır. İyi üniversite demek güçlü ve etkili savaş aracı demek ama unutmayınız ki savaş aracınız ne kadar etkili olursa olsun o aracı etkin bir şekilde kullanamazsanız o süper aracın savaşta size hiç bir artısı olmaz. Basit bir savaş aracını çok iyi kullanabilen bir asker sizi sollar geçer.
Siz rotanızı belirleyin, puanınızla girebileceğiniz en iyi üniversiteyi tercih edin melseğinizi sevin ve çok çalışın !

Kendini geliştirmek konusunda doğru söylüyorsunuz fakat benim aklıma takılan üniversitenin olanakları. Yani laboratuvarları çok iyi olmayan bir üniversitede nasıl öğrendiklerimi tam anlamıyla pratiğe dökebilirimki? Teorik konularda bir insan kendine çok şey katabilir ama pratiğe uygulamak için iyi bir ortama ihtiyaç vardır.

Kendini geliştirmek konusunda doğru söylüyorsunuz fakat benim aklıma takılan üniversitenin olanakları. Yani laboratuvarları çok iyi olmayan bir üniversitede nasıl öğrendiklerimi tam anlamıyla pratiğe dökebilirimki? Teorik konularda bir insan kendine çok şey katabilir ama pratiğe uygulamak için iyi bir ortama ihtiyaç vardır.

Pratiği okulda değil iş hayatında öğreneceksin bunu asla unutma. Çünkü okuldaki hocalarının birçoğunun maalesef uygulama tecrübesi yok !

Osiloskop
Lojik analizor
Multimetre
+ Belki frekans jeneratörü
500~1000TL arası hepsini alabilirsin.
4 sene kullan yaklaşık 50 ay,
aylık 20TL yapar.
Hadi +1000TL yede malzeme kit vs. al.
Bu labaratuvarı okulda değil evinde yapmalısın zaten.
Yüksek lisans öğrencileri bile labaratuvar kullanamıyor neredeyse,
hocam anahtarı verinde bügün biraz labaratuvarda sabahlayayım
ancak yurtdışında olur.

Yani labaratuvar vs. bahane,
bence Türkiye'de her şeyi kendin öğreniyorsun.
Bilmeyeni geçtim, bilipte öğretmeyen hoca dahi var.

Dersen ki parayı nereden bulacam;
Ben çeviri yapıp karşılığında kit alıyordum bir siteden.
Yarışmalara katılıp para ödülü alanlar var,
benim yaptığım devreyle yarışmaya katılıp ödül alanda var,
öğrencilere vs. devre yapıp ücretini alanlar var.
Birde aslında en çok para harcayan öğrencilerdir,
sapur supur şeylere harcarlar, esnaf çok sever öğrenciyi.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri