Zaman Ayarlı Motor

İyi günler...

Ben zaman ayarlı motor yapmak istiyorum. Mesela 12 saatte bir 3 sn civarı süre motora elektrik gidecek. 3 sn sonra kesilecek. 12 saat sonra bir daha çalışacak. Yani sürekli olarak tekrarlanacak. Verdiğim zamanlar aşağı yukarı. Böyle bir devreyi nasıl yapabilirim? Pic programlayıcı yok elimde. Arduino da mevcut değil.

Şöyle bir devre düşündüm. Elimde zaman ayarlı priz mevcut. 15-20 dk hassasiyetinde. Onunla istediğim saatte 15-20 dk boyunca elektrik vereceğim. Kondansatör dolacak. 15-20 dk geçtikten sonra priz elektriği kesecek. Elektrik kesilir kesilmez röle yok değiştirecek ve kondansatör 3-4 saniye motora besleme yapacak. Sistem teoride çalışıyor. Benim öğrenmek istediğim pratikte de sorunsuz çalışır mı? Röle değerlerine dikkat etmek gerekiyor mu veya rölede neye dikkat etmek gerekiyor? Motora yaklaşık 20V 1A gelmesi gerekiyor.

.
screenshot_2015-03-31-18-55-19.png

Bir de elimde şöyle bir röle var bu işe yarar mı?

img_20150331_191757.jpg

Şimdiden teşekkürler...

Yeni kayıt olduğum için konuyu yanlış yere açmış olabilirim. Ya da konuda hata yapmış olabilirim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri