Çiçek Aydınlatma Yapabimek İçin

Yerinin burası olmadığını biliyorum ama ; soruma acil cevap gerekiyor. Burada daha çok kişinin gezdiğini gördüğüm için burayada yazıyorum.

Projemin kabataslak bir çizimi ;

Saksıyı bir ray üzerine oturttum. Rayın sağına ve soluna ışık sensörleri koymak istiyorum. Hangi ışık sensöründe ışık miktarı daha fazla ise saksı o yöne doğru hareket edecek. Böyle birşeyi yapmak mümkün mü ? Maliyeti nedir ? Hangi ışık sensörlerini kullanmalıyım ? veya bu proje için değişik önerileriniz varsa bekliyorum. Şimdiden teşekkürler

Kardeş elektronik bilgin varsa 741 Op-Amp entegresi ve iki adet LDR ile bu işi kolayca yapabilirsin. Maliyetin 5 TL yi bulmaz...

Maalesef elektronik bilgim yok. Neyi nereye bağlayacağımı bilmiyorum yani. Malzemeleri alsam. Elektrikçide falan yaparlarmı veya sen bilgi versen bana ?

Kardeş Aşağıdaki devrenin yapılması lazım. Elektrikçiler değil ama elektronikçiler yapabilirler (Bu arada ben elektrik teknikeriyim.. ).
(Ben biraz benzerini bir öğrencinin okul projesi için karanlıkta kapanan perde şeklinde yapmıştım).

rölenin açık ve kapalı kontaklarına birer röle daha bağlanacak (Yada bu röle çift açık/kapalı kontak şeklinde seçilirsede olur). Bu röleler motor yönünü değiştirecek. Ray üzerine her iki taraf için sınır anahtarı (mini swich) konacak.

@Arwen's Child
pdf dosyasında Şekil 27: Önden görünüşte gösteriliyor.sol ve sağ taraftakiler ışık sensörü(LDR) 'dir.​

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…