Çizgi izleyen robot ama farklı

sinani

Üye
Şimdi bilgisayarda 2 boyutlu belli boyutta bir çizgi çizdim.Diyelim ki 1000 mm. bilgisayar bağlantılı(paralel porttan mı yada seri port bağlantılı mı bilemiyorum) bir robotu(mesela bir oyuncak arabayı) o sanal ortamda çizdiğim çizgiyi gerçek ortamda takip etmesini istiyorum. Bunun için hangi yazılımları kullana bilirim. Yada bunla ilgili bir kaynak.
Teşekkür ederim.

robotun hız ve konum kontrolünü yaparsan , robot sen ne kadar istersen o kadar gider. 1000 mm istersen 1000 mm gider. Eğer bunu bilgisayardaki ile eşdeğer yapmak istiyorsan izlenecek yolu referans olarak bilgisayardan robota gönderirsin . Sensörden gelen bilgiyi de bilgisayara gönderir , ve bilgisayarda görselleştirebilirsin. Seri iletişim kullanarak yapılabilir. Bu durumda kullanman gereken çok özel yazılımlar yok. Bilgisayarda MATLAB kullanabilirsin. robotta ise bir miktokontrolör , sensörler ve kablosuz bağlantı gerekiyorsa onunla ilgili donanımlar olmalı.

Sağolasın ama işte referans olacak o yolu yani 2b lu çizgiyi robota nasıl göndericez.

Sağolasın ama işte referans olacak o yolu yani 2b lu çizgiyi robota nasıl göndericez.

koordinat olarak. bir koordinat sistemi belirleyeceksiniz bunun üzerinde tanımlı koordinatları göndereceksin. çokta kolay olacağını sanmıyorum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…