Ürettiğim elektriği Devlete satmak?

oskaya

Üye
Evime bağlayacağım rüzgar türbinin ürettği fazla elektriği devlet şu an satın alıyor mu, eğer alıyorsa heralde elektrik saati 2 yönlü olmalı bu saatler şuan piyasada varmı.?
Ruzgar turbibinden uretilen elektriği akülerde depoladıktan sonra bunu evin şebekesine nasıl bağlarım, şebekeye de bağlı kalmaya devam ederek?(eğer yeterli rüzgar yoksa yedek olarak Şebeke bağlantısının devam etmesini istiyorum)

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Rüzgar türbininde üretilen elektriği devlet satın alıyor. Kwh. 5 eurocent fiyatla satabiliyorsunuz. Ancak bu ürettiğiniz elektrik 380 v. olmalı.
500 kw.a kadar olan sistemlerde lisans şartı da aranmıyor.
Ancak sizin akülere depoladığınız elektrik düşük gerilimli olduğu için satma imkanı yok. Evde kullanmak isterseniz dc/ac dönüştürücü invertör ile 220 v. ac.ye çevirip evinizde kullanabiliyorsunuz. İnvertör çıkışının her iki çıkışı da elektrik olduğu için,invertörü kullanırken şebeke nötürünü ayırmanız gerekecektir.

ÖNEMLİ NOT : Evdeki tesisatta ayrı bir topraklama yok ise, nötrden sıfırlama yapılmışsa kesinlikle sıfırlama köprüsü iptal edilip, normal topraklama çekmek gerekir. Şebekeden gelen nötürü ayırsanız bile invertörden gelen elektrik, topraklama uçlarına geleceği için büyük hayati tehlike arz eder.

Son düzenleme:
Evime bağlayacağım rüzgar türbinin ürettği fazla elektriği devlet şu an satın alıyor mu, eğer alıyorsa heralde elektrik saati 2 yönlü olmalı bu saatler şuan piyasada varmı.?
Ruzgar turbibinden uretilen elektriği akülerde depoladıktan sonra bunu evin şebekesine nasıl bağlarım, şebekeye de bağlı kalmaya devam ederek?(eğer yeterli rüzgar yoksa yedek olarak şebeke bağlantısının devam etmesini istiyorum)

işin satış byutunu bilmiyorum ama depolama işini şöyle yapabilirsin bir ups al akülerini rüzgar enerjisi ile doldur ve çıkışını kullan
rüzgar yeterli değilse ups girişine şebekeyi ver

lisans ücreti ne kadar acaba?

Sayın eroglurmustafa.<BR>Dediğiniz gibi türbin çıkışını ups' ye vermeniz mümkün değil. Ups girişi 220 v.dur. Küçük boyutlu rüzgar türbinleri ise 12 veya 24 v. olarak imal edilir. Üretilen elektrik voltajı sabit olmadığı için, sürekli değiştiği için akü şarj kontrol devresi kullanılır. Bu devre, 14,4 volt üzerindeki elektrik akımını aküye verir. Rüzgar arttıkça artması gereken voltajı akıma çevirerek daha fazla akımı aküye verir.

Sayın adiges.
Lisans ücretinin ne kadar olduğunu bilmiyorum. Tek bildiğim 500 kw.a kadar olan üretimden lisans ücreti alınmadığı.

Syn Sef,
sizin türbin çalışmalarınız oldu bir soru sormak istiyorum,
türbin çıkışındaki voltaj sabit değil bunu sabitlemek için tm olarak nasıl bir devre kullandınız ? Klasik bildiğimiz akü şarj devreleri işimizi görürmü ?

Sayın seçkinalan.
Doğrudur, rüzgar türbininde devir her zaman sabit olmayacağı için haliyle voltajda sabit olmayacaktır. Bildiğimiz klasik şarj devreleri burada işimize yaramıyor. Elektronik bilgim fazla olmadığı için teknik detaylarını çok bilmiyorum. Bir arkadaşımızın yaptığı devreyi kullanıyorum. Bu devre 12 - 40 v. aralığında ve 24 - 80 v. aralığındaki gerilimi akü şarj gerilimine sabitliyor. Devir arttıkça artan voltajı akıma çevirerek aküye veriyor. Aküler tam kapasite dolduğunda pervane boşa çıkmaması için ayrıca güçlü bir rezistansa aktarma yapıyor. Ve bu arada aküleri de tampon şarjda tutabiliyor.

Sayın eroglurmustafa.<BR>Dediğiniz gibi türbin çıkışını ups' ye vermeniz mümkün değil. Ups girişi 220 v.dur. Küçük boyutlu rüzgar türbinleri ise 12 veya 24 v. olarak imal edilir. Üretilen elektrik voltajı sabit olmadığı için, sürekli değiştiği için akü şarj kontrol devresi kullanılır. Bu devre, 14,4 volt üzerindeki elektrik akımını aküye verir. Rüzgar arttıkça artması gereken voltajı akıma çevirerek daha fazla akımı aküye verir.

Sayın şef ben normal oto alternatörü üzerinden elektrik üreterek tek 12V. akü kullanan 800Va. lik ups in aküsünü şarj etmeyi anlatmak istemiştim.otomobil alternatörleri kendi üzerinde bulunan konjektörle gerilimi sabit 14 v. ta tutarlar.ups te çıkış gerilimini sabit 220 ac olarak ayarlar.

Epdk nın mart 2012 tarihli düzenlemesiyle ; ag üretip, tek faz olarakta satış yapılabiliyor. Illa 380 v olmak zounda değil.

selam arkadaşlar benim elektirik üretip satmak istiyorum üretecegim elektrik 3 fazmı yoksa 1 fazmı olucak bide 500 kw mevzusu aylık 500 kw saat mi yoksa anlık olarak sürekli 500 kw saatmi bide kwh kaç parayla alıyolar şimdiden tesekkür ederim

Forum istatistikleri

Konular
128,892
Kullanıcılar
451,037
Son üye
hskaban

Yeni konular

Geri