İş görüşmesi ve sorulabilecek mesleki sorular

bana şunu sormuşlardı ben özelde ilk işime girerken :bir trafoya 220 volt doğru akım veriyoz sekonderi 9 voltluktur çıkıştan kaç volt alırız ?biraz komik bi soru ama bunu sormuşlardı
Ayıp etmişler valla.......

bana şunu sormuşlardı ben özelde ilk işime girerken :bir trafoya 220 volt doğru akım veriyoz sekonderi 9 voltluktur çıkıştan kaç volt alırız ?biraz komik bi soru ama bunu sormuşlardı

bu soruya malesef 9 volt DC çıkış verir diyen pek çok yeni mezun mühendis gördüm komik ama gerçek

benceiş hayatında ortalama hıc onemlı degıl , ısterse 2.00 olsun ortalama onemlı olan ıs tecrubesı dıploma sadece kagıt uzerınde gecerlı.......

inönü mezunuyum ortalamam 2.70
@ertek68 Şebeke.
bu arada şu an bulunduğum firma müteahhit işi yapıyor irili ufaklı ihaleler var, bulunduğum ilin merkez köylerinde Bakım onarım şefi olarak bulunacakmışım, öbür iş yani gitmeyi düşündüğüm ise bir ilimizin ilçesinde bakım onarım şefi olacakmışım

Sn. ciko84 Ben TEDAŞ'ta çalışyorum ve hizmet alımı şeklinde bizdede çalışan şirket var ve tabiki o şirketin sizin gibi mesul mühendiside var.
Size doğal olarak şebeke bilgisi soracaklar. Muhtemel sorular.....
1- Manevra nasıl yapılır.
2- ....... türü Arıza tespiti yapılırken nasıl bir yol izlenir.
3- Arızaya nasıl müdahele edilir.
4- Çalışma sahasında hangi güvenlik tedbirleri alınır.
5- Çalışılacak OG hattında enerjinin olup olmadığı nasıl kontrol edlir.
6- kesici, Yük ayırıcısı, adi ayırıcı nedir, ne işe yararlar, Enerjili bir hatta bunlarla ilgili açma kapama sırası nasıldır.
7- iş güvenliği malzemeleri nelerdir
..............................
Belki bu kadar soru sormadan sizi işe alırlar. İşte ondan sonra asıl mülakat başlar.
Eğer gideceğiniz yerde şirket yeni işe başlıyorsa muhtemelen çalışacak elemanlarıda (teknisyenleri) yeni alıyordur. 3 haftalık laf olsun cinsinden bir eğitimle ellerine EKAT belgeleri verilmiş çocukların hayatları her an risk altındadır.
Size tavsiyem şayet işe girerseniz (girmesenizde bulunduğunuz işte) üşenmeden, havalar sıcak, arazi toz duman demeden, birilerinin iteklemesini beklemeden.... sürekli sahaya çıkın işi bilenlerin çalışmaların iştirak edin ve hızlı bir şekilde şebekeyi öğrenin....
Allah Kolaylık versin...

bu soruya malesef 9 volt DC çıkış verir diyen pek çok yeni mezun mühendis gördüm komik ama gerçek

Hayret banada birileri zamanında bu soruyu sormuştu. Ben de ilk gerilim verildiği anda gerilim alabilirsiniz. ama sonrasında DC akım olduğundan dolayı gerilimden dolayı trafo çalışmaz demiştim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…