İndüksiyon Isıtma Sürücü Devresi

Ustadım merhaba

Öncelikle ilk denemelerim de kullandığım 2 devre ile başlıyayım

Özellikle IGBT li devrede birçok IBGT i patlattıktan sonra çok güzel verim aldım fakat frekans sabitleme veya aşırı akım korumalarına karşı 4046 lı PLL devresi yapmak istedim ve şuan nasıl bir yol izlemem gerekiyor araştırma içerisindeyim

Birde resimlerde görüldüğü gibi IBGT leri sürücü entegresi ile sürdüğüm de sorun olmuyor fakat TL494, SG3525 gibi entegreler ile sürücü trafo kullanarak sürmek istediğim de IGBT leri çalıştıramıyorum yani devre rezonans a gelmiyor.

Son olarak IGBT driver olarak IXDD 414 sürücü entegrelerini kullanmak istedim fakat giriş uçlarına max.5V olaması gerekirken ben daha az gerilim uygulayarak devreyi kurdum ama IXDD414 ler aşırı ısınıyor ve yanıyor

Tank devresinde 220nf x 40=8.8uf lik bir kapasite blogu vardır.

sanırım yanlış olan birşeyler var

Yönetici arkadaşlarımdan bir istediğim daha olacak

TL494 veya SG3525 + UC4046 + IR2110 entegrelerinden oluşan bir faz sabitleyici ve IGBT sürücü devresi kurabilirmiyiz.

TL494 ve IR2110 devreleri birleşik olarak çalışıyor iki devreyi birleştirdim sorun yok ama UC4046 yı bu iki devreye nasıl yerleştirmeliyim onu çözemedim

PLL.devresi akım sınırlama için yetmez.Osilatör frekansını sabitlemeye yarar.Akım sınırlama şimdilik sıkıntı yaratıyor.100-150 volt AC. gibi biraz düşük gerilimlerle çalışıp,netice alındıktan sonra 220 volt AC. uygulamakta yarar var.Vermiş olduğunuz şemada iş bobinine paralel tank kondansatörleri bağlanmış.Rezonans tutmaz ise kondansatörleri iş bobinine seri bağlayıp denemenizi öneririm.Ayarladığınız frekansta rezonansa gelene kadar kondansatör arttırıp eksilterek rezonansı yakalayabilirsiniz.Kolay gelsin.

arkadaşım merhaba

yukarıdaki devrelerde sorun olmuyor gayet sağlıklı çalışıyor

benim istediğim TL494 veya SG3525 ile çıkışta bir trafo yardımı ile devreyi çalıştırabilmek

bu devrenin çıkış traforunda sekonderde 2 adet çıkış yaptım ve IGBT lere ters bağladım buraya kadar mantık herzaman aynı ama trafo ile birtürlü devre rezonans a girmiyor yani çalışmıyor

bu devrede sürücü entegresinin TL494 ve SG3525 ile kuruyorum

Önceki mesajda yazılan bir kısmı tekrar yazmam gerekti.Trafo çıkışlı sistemlerde Work Coil,e paralel bağlı tank kapasitör extra yük gibi davranış gösteriyor.Tank kapasitörleri Work Coil,e seri girerek rezonansa getirmelisiniz.Trafosuz yapıldığında Work Coil,e paralel tank kapasitörlerle rezonansa getirebilirsiniz.Kolay gelsin.

ustadlar ensonn gönderdiğim devre şemasında farkındaysanız hem sürücü trafolu hemde tank kapasitörleri coil e paralel bağlanmış ama sizin dediğiniz de seri bağlamamı öneriyorsunuz
elbetteki deneyeceğim ama şema ve sizin söyleminiz ters olduğu için merak ettim

Sayın Ataralex şemalarını gönderdiğiniz devreleri monte etmişseniz,saatler harcamış olmalısınız.Önerilen tank kapasitörleri iş bobinine seri bağlamak 10 dakikanızı alır.Deneyip neticeyi bizlerle paylaşırsanız seviniriz.Kolay gelsin.

ustad lar merhaba

seri paralel rezonans devresinde akım çok fazla olduğu için kullanılan malzemeler ve iletkenler çok fazla ısınmaktadır

seri rezonans devresini kurmak istiyorum aşağıdaki şema doğrumudur?

ayrıca seri rezonans paralel rezonans a göre daha avantajlı diye düşünüyorum sizin fikriniz nedir acaba?

teşekkürler

üstt ır2153 ile yaptığın uygulamanın fotoları varsa ekleye bilirmisin igbtli olanı

çalışan kurduğun devreden bahsetmiştim şemalar elimde zaten var bir türk tarafından çalıştırılmış amatör indiksiyon ocağı şeması olsun diye yazmıştım saolasın kalsın

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…