Şalt sahası eleman isimleri

Sayın mühendis arkadaşım sizi tebrik ederim,şema eksik ve biraz karışık olmasına rağmen yorumunuz ve tespitleriniz doğru.Size + popülarite verdim acizane.....

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Enerji iletim şirketi TEİAŞ trafo merkezlerinin 66/154/380 kv trafo merkezlerinde uzun yıllar görev yaptım açık şalt tesislerin hiç birinde hat giriş ve çıkışında parafudur kullanılmaz. Sadece trafo giriş çıkışlarında trafoyu korumak için kullanılır. Enerji dağıtım şirketleride son yıllarda 31,5 kv ve altı fiderlerinde hat korumada parafudur kullanmamaya başladı. Resimdeki sistemde Çift bara Transfer Sistemli Transfer fideri eksik Hat tıkacı seri bağlantı yapıldı

bekirus arkadasın dedigi kısmen dogru ancak . her acık saltta paradur yoktur ibaresi yanlıstır. Cunku
1. 154kV XLPE kablo çıkışlı acık saltta fiderler mevcuttur. bunlarda paradur olmak zorundadır.
2. 380kV Enerji iletim hatlarında paradur vardır.

resimdeki şekildeki sırası ile

1. Parafudur (Genelde Trafolarda aşırı gerilime karşı koruma için kullanılır. Elektrik nakil hatların giriş çıkışlarında ise kullanılmaz. Çünkü çoğu iletim hatlarında koruma teli vardır)
2. Hat tıkacı,coupling kapasitör, gerilim trafosu. (alttan üste doğru)
3. akım trafosu
4. Kesici.
5. Transfer Ayırıcısı (üstte)
. Hat Ayırıcısı veya trafo giriş ayıcısı(Kesicinin solundaki)
. Bara Ayısıcısı ( Kesicinin sağında)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…