1000w invertör için trafo

devreyi bu şekilde kendime göre düzenledim. düşük güçlü yapacağım 70-80w kadar. bu iş için devrem uygun mu. baskıya alacam..

Şemana bakıyorum.

1- 7 nolu bacakta şaselenecek. çiziminde ve pcb de göremedim.
2- osilatör kısmında ayarlı potun bacağı entegrenin 3. bacağına gidecek. Sen 1. bacağa bağlamışsın olmaz.
3- Entegrenin 14 nolu bacağı vcc beslemedir. Şemada da pcbde de görünmüyor bağlamalısın yoksa çalışmaz.
4- Q4 transistörünün gücü şaseye ilettiği hattı entegreye giden hattan almışsın bu şekilde değilde girişten gelen şase hattını kalınlaştırarak ordan alsan daha iyi olur düşüncesindeyim. ayrıca Q3 transistörünün emitter ucunun çıkışını diğer transistör üzerinden geçirmektense direkt Q3 ten çıkan hattı trafonun primer olarak işaretlediğin 1 nolu pinine hat çekerdim. Ben olsam böyle yapardım.

Not : Devrede kullandığın R1 ve R2 470 ohm dirençler belki ısınabilir. Takip et duruma göre yarım wattlık yada 1 wattlık takmanı önerebilirim. Belki düşük güçte sorun olmaz ama yüksek güçlü bir devrede ısınabilir.

Not2: Bu şekilde çalıştırdığında kare dalga sinyal şekli trafoda bir darbe oluşturabilir buda trafoda zırıltıya neden olabilir. Sac pakette gevşeklik varsa bu zırıltıyı duyabilirsin. Trafonun 220 çıkışına 100n 400 volt geçmezse 400n 400 volt bir kondansatör ve seri bir 1 k ohm 1 watt direnç takarsan bu sesi azaltabilirsin. Yük taktıkçada bu ses azalacaktır.

şimdilik görebildiklerim bunlar. Düzeltirsen düşük güçlü bir inverter yapmış olursun. Kolay gelsin. Gelişmelerden bizi haberdar et.

devreyi bu şekilde düzelttim. varmı görünen problem...

Ekli dosyalar

• bdre.JPG
    73.9 KB · Görüntüleme: 16
  • devre1.JPG
    115.8 KB · Görüntüleme: 20
Dostum ,

Osilatör devresindeki trimpotun bağlantısını değiştirdim yeşille çizdim.

Ayrıca c1 ve c2 filtre kondansatörlerinin girişte olması daha iyi çünkü onların amacı filtre sağlamak. Gerçi akü beslemesinde parazit olması pek mümkün değil ancak transistörlerin saniyede 50 kez açılıp kapanması güç çekmesi harmonik oluşturacaktır. O yüzden girişte olması daha mantıklı.

Diğer söylediklerimi düzeltmişsin bunlar dışında sorun görmüyorum. Eke resim ekledim bu şekilde düzenleyebilirsin.

Senin gördüğün başka bir durum varsa beraber bakalım. Kolay gelsin.

Çift tr yerine IRF44 neden kullanmadın şemalar var? illa 4 adet kullanacaksan tasarımı değiştir hepsi yan yana tek hatta aynı soğtucuya bağla.

düzenlemeleri yapıp haftasonu start vereceğim....
bekleyelim...
C1 ve 2 iki yerde kullanılmış bir de kond fiziki özelliklerini gözönünde bulundurdun mu c2 kutuplu şemadaki pin yapısı uymuyor, kolay gelsin saygılar.

onları ben editledim. öncesi entegre yanındaydı onu girişe kopyaladım entegre yanındakini silmeyi unutmuşum. Olması çok kötü değil. ama fazladan kullanılmış olur. Şemadaki kondansatör kılıfı farklı bir kondansatöre ait.

düzenlemeleri yaptım. son halini paylaşacağım... henüz start veremedim. pazartesi veya salıya kaldı...

Yaptığım çalışmaların sonucu aşama aşama resimlerle gösterilmiştir.
serkan kardeşime yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum...
sistem gayet güzel çalışıyor. üzerindeki malzemelere göre 70w yük çalıştırabilir....

teşekkürler...

Ekli dosyalar

• 2.jpg
    872.4 KB · Görüntüleme: 23
  • 3 (2).jpg
    879.7 KB · Görüntüleme: 24
  • 3.jpg
    873.4 KB · Görüntüleme: 24
  • 4.jpg
    807.7 KB · Görüntüleme: 26
  • 5.jpg
    802.3 KB · Görüntüleme: 24
  • 7.jpg
    836.6 KB · Görüntüleme: 25
  • 10.jpg
    721.6 KB · Görüntüleme: 24
  • 11.jpg
    681.7 KB · Görüntüleme: 25
  • 12.jpg
    504.2 KB · Görüntüleme: 24
  • 13.jpg
    373.6 KB · Görüntüleme: 17
Eline sağlık ,

Transistörleri soğutucuya bağlamayı unutma boşta çalıştırdığını gördüm ısınması normal..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…