12v ile 40amper 480w rezistans teli hesaplaması sizce 1m hesapladım acaba doğrumu

emre141401

Üye
20210105_220014.jpg

hobi amaçlı ısıtıcı yapacağım sizce doğru mu

12 yi neden 2 ye boldunuz? Omaj hesabi yanlis. 12 yi 40 a boleceksiniz rezistans omaji bu sekilde hesaplanir.

12 voltta 40 amper taşımak icin serce parmaginiz kalınlığında kablo kullanmaniz gerekir. Dusuk voltaj gerekmiyor ise gerilimi az yukseltin 24 yada 48 volt ile calisin.

Kesit ve boy hesabina girmedim daha. Kesit neden hesapliyorsunuz onuda anlayamadim. Onemli olan rezistan telinin direnci ve gucu.

12 yi neden 2 ye boldunuz? Omaj hesabi yanlis. 12 yi 40 a boleceksiniz rezistans omaji bu sekilde hesaplanir.

12 voltta 40 amper taşımak icin serce parmaginiz kalınlığında kablo kullanmaniz gerekir. Dusuk voltaj gerekmiyor ise gerilimi az yukseltin 24 yada 48 volt ile calisin.

Kesit ve boy hesabina girmedim daha. Kesit neden hesapliyorsunuz onuda anlayamadim. Onemli olan rezistan telinin direnci ve gucu.
bu pdf te 12 inci sayfada yazıyor burdan esinlenerek yapıcaktım ama vazgeçmek üzereyim.

Ekli dosyalar

• 522EE0097.pdf
    645.5 KB · Görüntüleme: 12
Elnizde trafo varmı?

Onerim şu.

Hesabiniza gore 500 watt gibi bir guc dusunuyorsunuz.

48 volt en az 15 amperlik bir guc kaynagi edininiz.

500 watt isitici icin 48 voltta 500 ÷ 48 = 10.4 amper ceker. Peki rezistans omajiniz ise 48 ÷ 10.4 = 4.4 ohm yapar.

Rezistan telini nereden alacaksınız bilmiyorum ama varsa bulundugunuz yerde rezistans imalati yapan bir firmaya gidin 1000 wattlik rezistans telinden 4.4 ohm yapacak uzunlukta tel alin.

Teli uygun sekilde sarim yapin. Kullanin. Ama unutmayin rezistans teli iyi sogutulmali fan ile destekleyin yoksa teliniz yanabilir.

Onerim şu.

Hesabiniza gore 500 watt gibi bir guc dusunuyorsunuz.

48 volt en az 15 amperlik bir guc kaynagi edininiz.

500 watt isitici icin 48 voltta 500 ÷ 48 = 10.4 amper ceker. Peki rezistans omajiniz ise 48 ÷ 10.4 = 4.4 ohm yapar.

Rezistan telini nereden alacaksınız bilmiyorum ama varsa bulundugunuz yerde rezistans imalati yapan bir firmaya gidin 1000 wattlik rezistans telinden 4.4 ohm yapacak uzunlukta tel alin.

Teli uygun sekilde sarim yapin. Kullanin. Ama unutmayin rezistans teli iyi sogutulmali fan ile destekleyin yoksa teliniz yanabilir.
elimde 0.5mm rezistans teli var oda olmaz güzel bilginiz için teşekkür ederim.

Elinizdeki rezistans teli 4.4 ohm değerini tutuyormu ? Iki ucundan olcermisiniz?

Elinizdeki rezistans teli 4.4 ohm değerini tutuyormu ? Iki ucundan olceöl"
Elinizdeki rezistans teli 4.4 ohm değerini tutuyormu ? Iki ucundan olcermisiniz?
ölçü aletim yok yakında alıcam
0,50mm 5,29-ohm yazıyor pdf de ölçmek lazım ....
abi çinden aldım 1 haftaya elimde ölçü aleti bugün tr giriş yapmış gelince ölçecem.
aneng xl830l aldım banggood tan

Ekli dosyalar

• Rezistans Telleri.pdf
    550.8 KB · Görüntüleme: 1
Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,316
Kullanıcılar
451,766
Son üye