18F628A ve MAX232 arasında RX-TX sorunu

kudretuzuner

Paylaşımcı üye
Merhaba
16F628A ile PC arasına Max232 kullanmaktayım.PC'den max232'ye girip PIC'e çok sağlıklı data aktarmama rağmen PIC'ten PC'ye döndüğüm zaman PC'de datayı her zaman göremiyorum.Ama bazen de istediğim gibi gayet güzel çalışıyor.Yani yolladığım dataları okuyabiliyorum.Tüm donanımı kontrol ettim.Bir tek sonuç bana biraz şüpheli geldi.PC'den max232'ye -10 ila -11 volt gelmesine rağmen PIC'ten max232'girip PC girişini (RX)ölçtüğümde -6 volt civarı oluyor.Acaba PC (RX) girişi kaç voltluk bir eksi giriş olmalı?Max232 gereği kadar eksi voltaj üretemiyor mu?Teşekkürler.

pc ile haberleşme de max 232 donanım olarak kullanıla bilir haberleşnede t2400, t9600 gibi haberleşme hızı tercih etmelisin. Ama pc ile haberleşmede bir başka yol ise comport un 3 ( tx ) nolu bacağına seri olarak 10k direnç bağlayarak pice bağla com portun 2 ( rx ) bacağını ise pic e direk bağlamalısın. Son olaarak ta 5 Nolu bacağıda devrenin şasesine bağla ki devresdeki potansiyel farklar anlaşılsın

Programda yapman gereken ufak bi değişiklik var o da hem veri alırken hem de veri yollarken baund n2400, n9600 olmalı. Çünkü max232 invertor olarak çalışır ve bu işlemi senin yerine yapar. Bu devre basit ve hızlı bi çözümdür. i çalışmalar.

örnek:
pic den PC ye
serout portb.2, n2400,[ gidenveri ]

pic PC den beklerken
serin portb.1, n2400, gelenveri

Birde iletişimde kopmalar var diyosun mesala "A" geleceğine "B" veya daha değişik değer geliyor ise kullandığın kristali 4 MHz ise Onu 10 MHz ile değiştir ve programın başına DEFİNE osc 10 ekle

Merhaba
Yanıtın için teşekkür ederim.Deneyip sonucu yazarım.

Merhaba,
Burak bey buyrun bildiğim bir konu ise yanıtlayayım.

devre şemanı yollarmısın
birde max232 de kondansatörlerine dikkat etmelisin

merhaba kudretuzuner (pıc ile nasil tam sinüs ac dalga üretebilirim)

Merhaba,
PWM ile olabilir ama tam analog bir çıkış olmaz diye düşünüyorum.Ayrıca da bu konu benim bildiğim bir konu değil.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…