220 volt AC İLE OTO ÇALIŞIR MI?

joke

Üye
Merhaba arkadaşlar.
Geçenlerde arkadaşım bir soru sordu. Sizinle paylaşmak istedim. Dedi ki;
benim akü zayıf, ama sabah çalışınca öbür güne kadar hiç bir sorun yaşamıyorum. (soğuk kış günlerinde sabah çalıştırmak genelde puroplem olur.) Evde arabayı sabah çalıştırırken akü yü bitirmemek için ev elektriği ile nasıl çalıştırabilirim.
İlgilenecek olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Kolay gelsis.

Yüzü astarını geçer derler ya o tür bir şey olur yani.
sabah zorlanmadan arabanı çalıştırabilmen için şarj tutmayan yarı bitik akün için bir şarj devresi tasarlayıp bunu evine kuracaksın ve her akşam bu akünü şarja bağlayacaksın.Bu mnu ekonomik yada herhangi bir oto elektrğikçiye gidip 130-150 YTL arası verip yeni bir akü alıp en az 2-3 sene sorunsuz binmek mi ekonomik gel bunun hesabını sen yap...

Direk olarak 220 Ac ile oto aküsü şarj edilmez.yener74 arkadaşıma katılıyorum dediği gibi bir devre tasarlaması lazım en iyisi gidip yeni bir akü alması daha avantajlı olur.

12Volt DC veren bir güc kaynağı ile yapılabilir mi?

12Volt DC veren bir güc kaynağı ile yapılabilir mi?

normal 12v veren güç kaynakları ile olmaz

en az 14v ve 80A-100A arası bir güç kaynağı olması lazım ki marş motoru pinyon dişliye,
pinyon dişlide volanla kavraşarak motora ilk hareketi verene kadar sürekli aynı akımı versin ve voltajıda düşmesin

öle bir cihazı alması veya yaptırmasıda en iyi akü markalarının fiyatına gelir ayrıca o devrenin iyi bir şekilde izole edilmesi kısa devrelere karşı çok hassat olması lazım sonuçda direk 220v arabaya aktarabilir ve tehlikeli sonuçlar doğrurabilir araçlar lpg veya benzinli

Aslında birde şu var.Biraz mantık bilmecesi cevabı gibi
Varsayalım dediğiniz sistemi yaptınız paraya kıydınız ve eve kurdunuz işe gittiniz.Bozuk olan akünüz ya işten eve akşam geleceğiniz zaman numara yaparsa
O zaman siz en iyisi arabayı devamlı bayıraşağıya bırakın

arkadaşım bildiğin gibi aküler DC akım ile çalışır ,tek faz AC ile çalıştırmak istiyorsan ara dönüştürücü şarj devresi yapman lazım bu devrede okadar zor bir devre değil fakat trafo yapımı seni biraz zorlar yada hazır bulman lazım

şarj etmek için devre yapabilirsin ama en iyi çözüm aküyü değiştirmek

Merhaba,

Bir keresinde akü bitince acaba bilgisayar güç kaynağı ile şarj edebilirmiyim diye deneme yapmıştım, çünkü amper yüksek.

Olmadı, 12 V yeterli gelmiyor, en az 14V olması lazım. Tamamen sıfırlamış aküyü bir miktar şarj etti, en azından silik de olsa gösterge paneli ışıkları yandı ama marş basmadı.

Internette bir yerde görmüştüm, adam bilgisayar güç kaynağının çıkışında bir yerde regülatör devresi ile oynayıp 13-14 volt çıkış almış. Sanırım en ucuz çözüm hurda bir bilgisayardan güç kaynağı alıp modifiye etmek.

Diğer çözüm ise hazır bir şarj cihazı almak ama onun da fiyatları 120-150 TL civarında, onun yerine aküyü yenilerim daha iyi.

12volt veren 60 amper ve üstünde olan bir trafo bulabilirsen arabayı çalıştırmaya yeteceğini tahmin ediyorum yanlız böyle bişey yapacaksan bir soket yapman lazımki süerekli bağla çıkart yapacaksın ters bağlarsan aküyle birlikte uçmayasın

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…