220V Pic - aydınlatma

protech

Üye
Arkadaşlar 220V ile çalışan PIC'li aydınlatma kontrolü için tasarlanmış
bir devre.

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

hocam,
bu ampulü yakıp söndürmek için bir anahtar yeterli iken bir dünya malzeme neden kullanılıyor?

ht2lgl arkadasım,pici ya da röleyi ac ile süremezsin dewreye,o yuzden regülatör dewresinide koymus arkadas.

ancak picin mclr ucunu 12V ile beslemeni anlayamadım :S pic için ayrı bir 5V luk regülatör daha yapman gerekli...mclr ucunuda 5V a bağlamalısın.sonucta;lampa aç-kapa için button kontrollerinide 5V ile yapıcaksın.

ht2lgl ' Alıntı:
hocam,
bu ampulü yakıp söndürmek için bir anahtar yeterli iken bir dünya malzeme neden kullanılıyor?

aynen katılıyorum, nedir şimdi bu bildiğimiz adaptör devresi.

Tartışma yaratmaya gerek yok
sn.protech bir devre tasarlamış ki devrede hata yok gerekli kod yazıldığı taktirde size o lamba istediğiniz şekilde yakarsınız isterseniz pice zaman saydırıp 10saat veya 10 gün sonra bile yakar olmıcak bir şey değildir... hayal gücü+bilgi+sonuç.

burda önemli olan bir picle 220V hatta 380v yükleri kontrol etmektir. Herkez biliyor bir lambayı yakmak için anahtarın yettiğini

merhaba,
konu ilgimi çekti ancak devreyi göremiyorum. yardımcı olursanız çok sevinirim.

draconian kardeş devrenin içeriği şuan elimde mevcut değil ama istersen hatırın için tekrar uraşırım

draconian kardeş devrenin içeriği şuan elimde mevcut değil ama istersen hatırın için tekrar uraşırım
teşekkür ederim. sizden cevap biraz gecikince ben de hiç pic bilmediğim halde kendim yapmaya karar verdim. netten bulduğum dökümanları okuyarak brz öğrendim ve yapmak istediğim uygulamayı kısmen yaptım ama üzerinde brz daha düzenleme yapmam gerek. bitirince burdan paylaşırım. hataları, eksiklikleri söylerseniz çok mutlu olurum..

Merhaba tekrar. Bahsettiğim gibi kendim yapmayı denedim. Simülasyon olarak sorunsuz çalışıyor, ancak pratikte çok sorun olacaktır. pratiğe geçmeden önce ne gibi düzenlemeler yapmam gerek. yardımınızı bekliyorum.

çalışma mantığı: lcd den zamanlayıcı için süre bilgisi isteniyor. time butonuna basarak dakika cinsinden bilgi giriliyor. (her basışta 1 artırarak ve basılı tutarken belli bi hızla artrarak) zaman ayarlandıktan sonra set butonuna basılıp geri sayım başlıyor. süre bitince röle yardımıyla 220V la beslenen ampülümüz (ya da cihazımız herneyse) çalışıyor..

Kod:
#if defined(__PCM__)
#include <16F84.h>
#use delay(clock=4000000)
#define use_portb_lcd TRUE
#include <LCD.C>

void main()
{
   int a=0;
   while(1)
   {
   if(input(PIN_A0)==0)
   {
   a=a+1;
   }
   if(a==60)
   {
   a=0;
   }
   lcd_init();
   lcd_gotoxy(1,1);
   printf(lcd_putc,"alarm kur:");
   lcd_gotoxy(1,2);
   printf(lcd_putc,"%d dakika",a);

if(input(PIN_A1)==0)
   {
   lcd_init();
   lcd_gotoxy(1,1);
   printf(lcd_putc,"alarm kuruldu");
   delay_ms(1000*60*a); //burda yanlış bişey yapmış olabilirim.!!!!
   output_bit(PIN_A2,1);
   }
   }
}

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…