3 buton 3 lamba

3 kisinin katıldıgı bır yarısmada her yarısmacının bır butonu bırde lambası vardır butona en son basan yarısmacının lambası yanacak dıgerler yanmayacaktır! bu devreyı kumanda devresı olarak cızımı?(devre kontaktor buton ve lambadan ibarettir...) istediginiz kadar kontaktör kullanılabilr....

dostum surayı anlamadım;
ilk basan mı yanacak son basan mı veya 3 kişi aynı anda basınca mı en son basanın ki yanacak. açıklık getirirsen yardımcı olmaya çalışırım.

son basan ın ki yancak.

aynı andaya gerek yok.
yarışma başlandı dicek 3 kişi değişik zaman içinde basacak ancak en son basan kişinin lambası yancak

hocam cevabınız için sağolun.
tek lamba degilde 3 lamba lazım.
o tek lambaya 2 lamba daha paralel bağlasam çünki her buton un önüne lamba koymam lazım. yarışma masası gibi düşünelim doğru çalışır değil mi ?

tabi, doğru diyorsun paralel iki lamba daha bağlarsan sorun çözülür, ben o kısmı atlamışım..

Üç lambayıda paralel bağlarsan 3 yarışmacının lambası yanar.Soruda butona son basanın lambası yanacak ditor.Şemayı bir kontrol edin.

sayın hasan duran

Öğrenciliğimi hatırlayıp devreyi çizdim. ekts programında denedim çalışıyor. Ancak sana hazır devreyi vermeyip yardımcı olmaya çalışacağım. Çünkü devreyi hazır olarak verirsem kafa yormadığın için gerekenleri öğrenemezsin diye düşünüyorum.

Öncelikle kullandığım malzemeler
-Bir adet stop butonu yarışmayı kontrol edenin kontrolünde olacak
-Üç adet start butonu ve üç adet lamba yarışmacıların kontrolunde olacak
-r1,r2,r3 röleleri mühürleme amaçlı
-ra,rb,rc röleleri kilitleme amaçlı ve 3 lamba bu rölelere paralel bağlı olacak
-r1 e ait 3 tane açık kontak
-r2 e ait 3 tane açık kontak
-r3 e ait 3 tane açık kontak
-ra e ait 2 tane kapalı kontak
-rb e ait 2 tane kapalı kontak
-rc e ait 2 tane kapalı kontak

Devrenin Kurulumu:
3 grupta aynı olduğundan sadece ilk gruba ait açıklama yazıyorum

1. Stop butonundan birinci grubun start butonuna bağlantı yapıyoruz.
2. Start butonuna basınca r1 enerjileniyor mühürlemesini yapıyor
3. r1 e ait açık kontaklar ikinci ve üçüncü grupta kapanıyor
4. İlk grupta en son starta basılmış ise, ve r2, r3 kapalı ise ra ve lamba enerjileniyor
5. İkinci gruba ait rb ve ücüncü gruba ait rc den herhangi biri önce enerjilenmişse, ilk guruba ait ra ve lamba enerjilenmiyor

Kendiniz biraz uğraşın takıldığınız yerde yardımcı olmaya çalışayım. Kolay gelsin.

tamam hocam sağolun ilginiz için.üzerinde çalışmaya başlıyorum inşallah başarırım

en son butona basan yarışmacının lambası yanıyor.
yarışmayı sunan stop butonuna basarak yanan lambayı söndürüyor

Ekli dosyalar

• 3 buton 3 lamba.jpg
    49.5 KB · Görüntüleme: 177
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…