3 faz asekron motor zaman rölesi ile çalışması

alms14

Üye
1.motor çalıştıkran 5 dakka sonra 2.motor çalışacak. 2.motor çalıştıktan 5 dakka sonra 1.motor duracak. 1.motor durdukTan 5 dakka sonra 2.motor duracak.
arkadaşlar bu konu ile ilgili elinde çizim olan varsa yada çize bilcek bir arkdaş yardımcı olursa cok sevınırım.
çizim olmaz ise nasıl yapacagımı anlatabilirsinizde.
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

1.motor çalıştıkran 5 dakka sonra 2.motor çalışacak. 2.motor çalıştıktan 5 dakka sonra 1.motor duracak. 1.motor durdukTan 5 dakka sonra 2.motor duracak.
arkadaşlar bu konu ile ilgili elinde çizim olan varsa yada çize bilcek bir arkdaş yardımcı olursa cok sevınırım.

Bu tür problemlerin çözümünde(acemiler için) kağıt üzerinde deneme yanılma yöntemi ile sonuca ulaşmak daha eğlenceli olur,kendi çözdüğünüz her problem sizin için yeni bir tecrübe olacaktır..

Bahsettiğiniz sistemi periyodik çalışma olarak adlandırıyoruz,
mühürleme yapmayı,zaman rölesi ve kontaktörlerin çalışma prensibini biliyorsanız bu işi çözersiniz..

iyi çalışmalar..

bence kağıt üstünde değilde bizzat çalıştırarak öğrenebilirsin yani masa üstünde deneme yanılma. şimdi sana kullanman gereken malzemeleri yazıcam.
2 adet start stop
2 adet kontaktör
2 adette motor diye düşüneceğin normal (E 27)ampül tabiki duyu ile.
şimdi bu ip uclarından yola çıkarak kendin başarırsan daha zevklidir.
zira yıllar önce otomatik yıldız üçkeni ben yapmayı bu şekilde öğrenmiştim.
başarılar..

bilgileriniz için teşekkür ederım soyledıklerınızı harfiyen yapmaya çalışacagım

Sanırım bu devre işini görür.

Ekli dosyalar

• proj.JPG
    proj.JPG
    67.9 KB · Görüntüleme: 137
teşşekür ederım ellerıne sağlık

devreyı bugun denedım ve tam anlamaıyla calışmadı motorlar durmuyor calıştıkdan sonra

devreyı bugun denedım ve tam anlamaıyla calışmadı motorlar durmuyor calıştıkdan sonra

bir önceki gönderdiğim lpg dosyasında tam belli değildi.Biraz daha küçültüp tekrar gönderiyorum.MOtorların gönderdiğim şemaya göre durması gerekiyor.Yanlız şemada zr2 nin ve zr3 un normalde kapalı kontakları var.Bu bunları ilk gönderdiğim şemada görmeden montajını yaptın yada bağlantıda bir sorun var.Ama yinede ekts programında simule edip tekrar kontrol edeceğim.

Ekli dosyalar

• proj.JPG
    proj.JPG
    15.3 KB · Görüntüleme: 44

Merhaba alms14

devreyi Ekts programında denedim çalışıyor.Sen ya bir bağlatı hatası yaptın yada motor kontaktorlerinin önündeki zaman rolelerinin normalde kapalı
kontaklarını kullanmadın.Sana ekts deki devre şemasını tekrar gönderiyor.Similasyonda süreyi ben 10 sn ile sınırlı tuttum.Kolay gelsin..

Ekli dosyalar

• proj1.JPG
    proj1.JPG
    13.7 KB · Görüntüleme: 43
teşşekür ederım kardeşim sanada zahmet verdık allah razı olsu çalıştırdım şimdi. ben galıba bağlantı hatası yaptım ondan durmadı motorlar

Forum istatistikleri

Konular
129,219
Kullanıcılar
451,586
Son üye
Mo922od

Yeni konular

Geri