3 fazdan en verimlisini kullanma

değerli arkadaşlar bir ev düşünün trafodan 3 faz geliyor yanlız bildiğinizz üzere ev tesisatı mono faz çalışır benim istediğim şey öyle dir devre yapmalıyımki enerji herhangi bir fazda kesilince diğer fazı devreye alsın yani evde enrji kesintisini minimuma indirmek için , yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden tşkler

eğer yanlış biliyorsam düzeltin ama trafodan gelen enerjide tek fazda elektirk kesintisi diye birşey olmaz. kesiliyorsa 3 faz birden kesilir

Bunu yapmak çok kolay, 3 tane kontaktör kullanmak gerekecek. Ama ben elektrik kesintilerinde 1 fazın kesilip, diğer fazın kesilmemesini görmedim hiç. Gören arkadaş var mı?

ben gördüm. gece sabaha kadar termik resetledimdi ( direkteki sigortalardan birisi attığında, hat koptuğunda falan oluyor)

faz seçici cihazların olduğunu duymuştum. fakat böyle bir şeye elektrik kurumu izin verir mi bilmiyorum.Çünkü eve tek faz için abone oluyorsunuz.

o zaman bu tecrübeye sahip şanslı insanlardansınız mı demeliyiz yoksa sabaha kadar termik resetlemekle uğraştığınız için şanssız insanlardansınız mı demelliyiz ))

şimdi gelelim asıl konuya faz seçici bir sistem yapılabilir çok zor olmasa gerekher fazdan referans alır sürekli fazları kontrol ederiz buna göre şalter açıp kapatır gibi bir sistem kurulabilir. Şimdi yeni sistemlerde evlere trifaze sayaçlar bağlanıyor ve tedaştan 3 faz alınıyor yani 3 faz için harcadığımızın parasını ödüyouz. Ancak sayaçöncesine bu sistemi bağlamaya tedaş izin vermeyebilir sayaç sonrasına da bunu bağlamak anlamsız ve hatta tehlikeli olabilir. Çünkü olası bir kısa devre durumunda tek fazın sigortası atacak ama sistem diğer fazdan beslenecektir. olumsuz sonuçlar doğabilir.

arkadaşlar eksik bilgi vermişim 3 faz trafodan direk eve gelmiyor arada ayırıcılar var mahallelere dağılıyor sonuç olarak eve yakın bir ayırıcı direkten çekilmiş fazlar ve çoğu zaman 1 fazda enerji yoksa eger diğer fazlarda olabiliyor amaç bağlı olan fazda enerji yoksa eper diğer fazlardan biri devreye girsin

Benden sonraki nesil, bu şansa sahip olmasın diye, transfer panosuna, faz koruma rölesi ekledim
Fabrikalar için, transfer panosunda FKR önemli.fazlardan biri ya da ikisi gittiğinde, bir faz ile nötr arası sağlam oluyor.diğer faz ya da fazlar, 140 volt, 80 volt gibi saçma sapan değerler çıkıyor.Jeneratör devreye giriyor fakat, transfer panonuzun referans aldığı faz sağlam ise, elektrik var kardeşim, neden Şebeke şalterini açayım, jeneratör şalterini kapatayım diyor.Siz durumu farkedene kadar, bir kaç motor yanıyor ve tüm makinalar arızaya geçiyor. Aynı şey, askerde de başımıza geldi.

ayırıcılarla ayrılmış tek tek faz hiç görmedim valla, trafodan fazın biri kesilip diğer fazlar kullanılır (mesala bir fazın og sigortası atması gibi)ama sağlıklı bi kullanım olmaz vaoltaj yükselmeleri olur hassas cihazlar zarar görebilirü üç kontaktör bi regülatör işinizi görür

Arkadaşın sorusuna benzer bir soru daha başka bir arkadaş sormuştu, monofaze bir ups i faz kesilmelerine karşı şarzda tutmak için transfer devresi istedi, plc le olsa hemen yaparım ama kumanda da biraz kastı, elinde böyle bir devre olan varsa lütfen paylaşsın!

Kış aylarında bazen bir hatta fazla yüklenince voltaj düşüyor 190-200 lere bu sefer elektronik aletler falanda çalışmaz oluyor. Başımıza gelmişti gelip fazı değiştirdiler diğerinin voltajı iyiydi.. İlginç bi hikaye...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…