341 Mantar Led İle Tabela Yapımı ödev

06burak95

Üye
Merhaba Okuldan Yeni Proje Ödevi Aldım Ve Zamanım 2 Hafta Tekbaşıma İçinden Çıkamıyacağımı Düşündüğüm İçin Yardım İsteme İhtiyacı Duydum Konumuza Geçiçek Olursak Öğretmen Benden Masa Ustu İçin Mini Led Tabela İstedi Hesapladım 341 Mantar led Kullanıyoruz {79Adet Kırmızı } { 262 Adet Mavi } Led Kullanacağım ADAPTOR Olarak İse 220V~50Hz 12V 500mA Ayarlanabilir Adaptör Kullanıyorum. Benim Soruma Gelicek Olursak Ben Bu Ledleri Kacarlı Gruplar Halinde Kaç Ohm luk Direnç Bağlamam Gerekir.

Şimdiden Yardımlarınız İçin Teşekkür Ederim Saygılar...

Ekli dosyalar

• SAM_2071.jpg
    96.9 KB · Görüntüleme: 21
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Kırmızı ledler için 2 volt gerilim düşümü alırsanız 5 adet seri bağlı grup yapıp 100 ohm bağlayabilirsiniz. 79 adet kırmızı olduğundan 1 adet 4 lü grup olacak ona da 200 ohm seri direnç bağlayabilirsiniz. Mavi renkli ledler için 3.3 volt geril düşümü alırsanız 3 adet seri bağlayabilirsiniz. burada da 100 ohm seri direnç kullanabilirsiniz. kalan tek mavi led için 470 ohm direnç kullanabilirsiniz. Kolay gelsin. ledlerin çekeceği akım 20 mA olarak alınmıştır.

Sağol Abi Ama Devre Küçük Direnç Sığmıyo 4 Mavi Seri 6 Kırmızı Seri Bağlıyorum Bana Uygun Bi Adaptor Önere Bilirmisin 12 V 500mA Cok İsitiyo

500 mA devren için yetersiz 20mA seri bağlı led başına düşen akım alırsan en az 1,6 A verebilecek bir kaynağa ihtiyacın var.

dostum 3 er li seri bağla 3 led de bir direnç atıcaksın
mavi ledlere 150 ohm direnç kırmızı ledlere 330 ohm kullan
1 amp de adaptor al ve o şekilde yak

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…