50 mt. mesafede kaçlık kablo kullanmalıyım

P=11Kw
L=50mt
S=?
%e=0,0124.L.P/S den =0,0124.50.11/2,5=%e=2,7 V Küçüktür 3 olduğundan gerilim düşümü normal ama birde akım kontrolu yapmak lazım oda
l=P/1,73.U.Cos& = 11000/1,73.380.0,8 l=20,9A çeker

Kablo akımtaşıma tablosundan 4*2,5 kablo toprakta 36A Havada 25A akım çeker.
seçilen kesit bunlardan dolayı uygundur.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
bu tür sorunları hesaplamalar ile çözmek gerekir neye göre kaçlık kablo kullanılacağı belli bir hesaba göre yapılır hesapları, yönetmeliklerde veya teknik kitaplarda bulabilrsiniz, yukarıda arkadaş formulun aslını vermiş ve kullanılacak katsayıları belirtmiş, bu formülleri kullanarak şöyle bir hesap yapabiliriz,
gerilim düşümü hesabı 0.0124x11x50/3 = 2.273 (bölüm 3 %3 gerilim düşümü toleransından gelir) en yakın kesit ise 2.5 olur
ısınma hesabı ise 11000=1.73x380xIxcosf burada kullanılan motora göre değişir ama 0.8 alırsak akım 20.9A gibi bir değer çıkar 2.5mm kablo hava veya toprakta gitmesine göre 25-36A akım ceker, ama motorun kalkınma akımı uyuyorsa 2.5 mm kullanılabilir ama 4mm lik kablo fazlasıyla yeterlidir.

bu formülü kullanarak kesit hesabını yapabilirsiniz

Ekli dosyalar

• kopya_kab-hes.xls
    42 KB · Görüntüleme: 11
kardeş ben hesapladım 4,30 kablo kesiti çıkıyo kural olarak bi üstünü kullanmak gerektiğnden 4x6lık kablo kullanacaksın beslemen yıldız üçgen gideceğinden ikiye böl 3 lük kablo 3lük kablo olmayacağından seçim senin 2.5 luk ta olur 4 lük te ben 4x4 kullanman taraftarıyım.

arkadaşım formül %e=0,0124x(güçxmesafe/kablo kesiti)= <3 olmalıdır formüle göre hesaplarsan bulursun.

sadece kesıt hesaplaması yeterlıdegıldır bunun yanında sısı yonundende hesaplanması gerekır aksıtaktırde sadece kesıt yonunden bakılırsa kablo ısınıp yanacaktır.

20 Amperden fazla bı akım ceker..rahat bı tesısatla 4'luk Kablo ve 25 Amper Otomat (C) serisi kullanmak dogru olur

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…