55 kw Plastik Makinası için A.D.P ve Kablo Seçimi

cagatay54

Üye
Merhaba arkadaslar ben bir isyeri kuruyorum plastik makinasi koyacagim 55 kw guce sahip makina ama calismasi 18 kw guc tuketiyor diye bilgisini aldim.bu makina icin kompanzasyon ne olmalidir?50 kw gucunde bir pano varmis tanidikta uygun olur mu bilmiyorum.yaklasik 100-110metre uzakliktaki trafodan guc alacagim.bunu sedas ceker mi?cekmezse kaclik kablo kullanmam gerekiyor?bunlari bana cok sade bir sekilde anlatabilirseniz sevinirim.bilmedigim bir konu oldugundan yapilan is icin fikir sahibi olmak istiyorum yardimci olacaginizi umuyorum tesekkur ederim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sedas trafodan sonraki işe karışmaz yalnız mesafe çok uzak alıcında kucumsenecek gucte degil arkadasinin elindeki pano kompanzasyona sahipse iyi olur cunku kablo masrafin bi hayli fazla gorunuyor 55 kw için o mesafeye aluminyum 70 lik kabloyla ulaşirsan daha az masraf edersin

Plastık makınasında, ısıtıcılar olması gerek, yanı omık yuk fazla, reaktıf güç sarfıyatı az olması gerekır.Plastık makınası tabırından benım anladıgım ise tabi.Kullanan işyerlerındekı reaktıf gücünü bulabilirsiniz. Sadece bu makına ıse munferıt kompanzasyon yapmanız mümkündür.İlk başda kompanzasyon panosu kurmak için fazla masraf etmemiş olursunuz.

Teskkur ederim cevapkariniz icin.Plastik makinasi diyince enjeksiyon makinasindan koyulacak.kompanzasyon pano tanidikta mevcut 50 kw olarak soyledi.galiba bunu yukseltmekte mumkunmus.onu alip koymayi dusunuyorum.trafodan 100 metre ilerde isyerim.dediginiz kablonun olculeri ne olmasi gerek.yani ben ne diye alacagim bu kabloyu?ve en uygun bicimde...

Tanıdıkdaki pano sadece 50 kvar kompanzasyon panosumu, kompanzasyon+güç dağıtım panosumudur.
Kablo olark, şu an 3x25+ 16 mm. NYY (sıyah renklı yer altına döşeyebilmek için) yetıyor olsada; ilerdeki gelişmelerinizi göz önüne alarak, 3X35+16 mm almanzıda yarar vardır.

Kompanzasyon arti dagitim da mevcut.yeraltindan degil de havadan cekebilmek icin de ayni olculer mi gecerli?

Pano yeterli, kablo kesit ölçüleri aynen geçerlidir.

Sedas trafodan sonraki işe karışmaz yalnız mesafe çok uzak alıcında kucumsenecek gucte degil arkadasinin elindeki pano kompanzasyona sahipse iyi olur cunku kablo masrafin bi hayli fazla gorunuyor 55 kw için o mesafeye aluminyum 70 lik kabloyla ulaşirsan daha az masraf edersin
Bu 70 lik kablo dediginizin fiyatlari nedir ne diye aratacagim google den bakmak icin.nny dediginiz kablolr 25 lira dan basliyor cok yuksek bir fiyat benim icin.

Plastık makınasında, ısıtıcılar olması gerek, yanı omık yuk fazla, reaktıf güç sarfıyatı az olması gerekır.Plastık makınası tabırından benım anladıgım ise tabi.Kullanan işyerlerındekı reaktıf gücünü bulabilirsiniz. Sadece bu makına ıse munferıt kompanzasyon yapmanız mümkündür.İlk başda kompanzasyon panosu kurmak için fazla masraf etmemiş olursunuz.
@zeybek hocam bu makinelerde çok güçlü motorlar bulunuyor misal 10 kw rezistans varsa 15-20kw gücünde motorlar bulunuyor.Bu ana motorun yanında küçük güçlü fan motorları ve soğutma motorları bulunuyor.Birde chiller denilen soğutma sistemi de bulunuyor.

Forum istatistikleri

Konular
129,048
Kullanıcılar
451,318
Son üye
ibrahimturan20

Yeni konular

Geri