7805 e giriş voltajı nasıl düşer?

erman83

Üye
Değerli arkadaşlar merhaba,
Bir sorum olacak, değerli bilgilerinize ihtiyacım var.
40 volt dc çıkışım var, 7805 ile 5V düşürmek istiyorum fakat 7805 max 35V dayanıyor. 40V verince acayip ısınıyor. Hemen kesiyorum akımı. 5V dan Çekeceğim amper 40mA civarında. 7805 e giren voltajı dirençle düşüremedim. Diyotla düşürmek için yeterli yerim yok. Kutu çok küçük. Yani pcb kurmak için yeterli alanım yok. Çok az yer kaplayacak şekilde 40Voltu 20 civarına düşürmek istiyorum. Nasıl yapabilirim?

Son düzenleme:
78xx serisi tüm regulatorlerin giriş voltajlari aynıdır. Bu çekeceğiniz 40 ma akim sabit mi değişken mi? 5 volt ile ne calistiracaksiniz?

7805 yerine LM317HVT regulr entegresini kullanarak 5 volt elde edebilirsiniz. 40 volt ile rahat calisir ancak gerilim bolucu direncleri metal film kullanarak daha hassas 5 volt elde edebilirsiniz. Karbon direnc azda olsa isi ile salinima neden olabilir.

Önce 7812 kullansanız?
7812 de max 35V hocam
Amper sabit hocam, değişken değil

Soğutmak gerekmezmi hocam
Benim istediğim soğutmaya gerek kalmadan ve yer kaplamayacak çözüm üretmek. Ayarlı güç kaynağı yaptım, voltmetre ve led bağlayacağım.

Soğutmak gerekmezmi hocam
Benim istediğim soğutmaya gerek kalmadan ve yer kaplamayacak çözüm üretmek. Ayarlı güç kaynağı yaptım, voltmetre ve led bağlayacağım.
78xx serisi de lineer regulator. Her şekilde atık isi aynı olacak. Anahtarlamali bir guc kaynagi secmedikce.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…