A.C kontaktör kullanımı.

Arkadaşım önemli olan kontaktörün çalışma gerilimi 220 volt ta çalışıyor ise
A1 e ister faz, ister nötr ver hiç farketmez rahat ol

ama genelde A1 e faz bağlanır.Evet nötr bağlanırsa devre çalışır.A1 e bağlamaktan farkı da yoktur .Ama genelde öyle bağlandığından,insanlar dikkat etmeden A1 fazmış gibi işlem yapabilir düşüncesiyle,A1 e fazı bağlamak uygundur.
Dikkat ederseniz,özellikle telemecanique nin kontaktörlerinde iki tane A2 bulunur.Bunu da,hem kablajın yapısı ne olursa olsun,yani altta faz üstte nötr olsa da faz ve nötr üstte olsa da bağlanabilsin diye,hem de nötr köprüleri,ikinci A2 için klemensinden rahatlıkla yapılabilsin diye yapılmıştır diye düşünüyorum.
Aslında eğer 2. A2 köprü için yapılmışsa ( benim düşüncem bu) bence yanlış yapılmış
çünkü asıl nötr bağlanan kontaktörün nötrü sökülürse diğerinin nötr kısmında olan kabloda,bobin dönüşü çarpmak için bizi bekler o yüzden nötr köprüsü yapılacaksa,kablo ucuyla(uç şeklinde yüsük var ya,adı her neyse),köprüdeki nötrleri birleştirmekte fayda var.Biraz karışık cümle oldu ama,bu şekilde çarpılanlar beni anlamıştır.Çarpılmayanlar da çarpılınca anlarlar

Arkadaslar;
Kontaktor dedigimiz sey 1 adet bobin, 3 guc kontagi ve yardimci kontaklardan olusan bir anahtarlama cihazidir.
AC veya DC olusu sistemle ilgilidir. sadece bobin yapisini degistirir. DC kontaktorlerde bobin sarimi daha farkli ve fazladir.
bobinin bir ucuna + diger ucuna - veya bir ucuna faz diger ucuna notr girerek bobini enerjilendirirsin bobin enerjilendigi zaman butun kontaklar konum degistirir, aciklar kapali kapalilar acik olur.

a1 ve a2 ucları tam anlamıyla ne işe yarıyor ve üç faz girdiğimiz kontaktörde a1 ucuna nereden faz vereceğiz

a1-a2 uçları,bobin uçlarıdır.a1 ucuna,yeni koyacağınız küçük akımlı bir sigortanın çıkışından
besleme yapılacak,a2 ucu ise,nötre bağlanacaktır.

dc kontaktör le ac aynı mantıkda çalışıyor ama kontaktörün hem üzerinde a1 ucu yanında yazar hemde kitapçıgında yazar..

tamam işte kardeş dediğin gibi biliyormuşsun fakat karamsar kalmışsın sanırım mustafa kardeşin dediği gibi aynı mantık bir deyimle a1 ucunu artı a2 ucunu eksi olarak düşüneceğiz

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…