AC ya da DC motor yanma engelleme

muhacir55

Üye
hocalarım forumda tam istediğimi bulamadım

düşük (200w) güçlü AC ya da DC motorda
çalışma anında dönme durdurulursa
ve tersi istikamete döndürülürse
enerjiyi hiç kesmeden
harici fan, akım sınırlayıcı vs.kullanılırsa
(2 saat süreyle) motorun yanmaması sağlanabilirmi .
ayrıca bu gibi durumları gösteren
yük , akım ,sıcaklık ve akım eğrileri varmı
ben tam stop etmiş motorunkini bulamadım da. tşk

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Acaba derdimi mi anlatamadım yoksa çok mu saçma oldu sorduklarım
nşa' da hemen bir üstad cevap verirdi.

Bizim makinamizda boyle bir motor vardi 2 faza dahi kalsa yanmiyordu
ancak sen hiz bekcisi koyarak motorun devri dustugunde durdugunda beslemeyi kesebilirsin.
motor sargilari icine koyacagin bir sicaklik algilayici ile motor isininca yine durdurabilirsin.

soruyu bidaha okuyunca fark ettim siz beslemeyi hic kesmek istemiyorsunuz sanirim.
anormal bir istek
sargilarin bu duruma gore orjinalinden farkli duzenlenmesi gerekebilir.

motor mili uzerinde tork kaplini kullanarak asiri zorlamada motoru guvende tutabilir hatta tes dondurebilirsiniz motor bu degiskeni hissetmez.
tork kablininden sonra tek yonlu yuk rulmanida kullanabilirsiniz
sisteme bir elektromekanikci mekatronikci gozuyle bakilmasi gerekir.

Son düzenleme:
İLGİNİZ İÇİN SAOLUN
SÖYLEDİKLERİNİZİ ARAŞTIRACAĞIM
AYRICA İŞLEV OLARAK DAHA AÇIK YAZAYIM
MOTOR UCUNDAKİ MAKARAYA SARILI İPİ DÖNME İSTİKAMETİ TERSİNE ÇEKİLECEK
(YAKLAŞIK 5KG BİR KUVVET İLE)(YANİ MOTORUN KARŞI GÜÇ OLUŞTURMASI GEREKLİ, bu yüzden enerji kesilmemeli)
İP BIRAKILINCA MOTOR ELEKTRİK ENERJİSİ SAYESİNDE BOŞTA KALMIŞ İPİ MAKARAYA GERİ SARACAK
BU İŞLEM EN AZ 1 SAAT BOYUNCA DURMAKSIZIN TEKRARLANACAK
BUNUN MOTORA ZARAR VERMEMESİ İÇİN MOTOR (AC-DC) SEÇİMİNDEN AKIM SINIRLAYICIYA VE YAHUT
HARİCİ FANA KADAR NE VARSA KULLANABİLECEĞİM BUNU ÖĞRENMEK İSTİYORUM

KESİNLİKLE MEKANİK OLMAYACAK.
TŞK.

Elektonik sürücülü DC motor uygulamalrında, tork uygulaması yapılmaktadır. Aklımda kaldıgı kadarıil; akım ayar trımpotu yerınden çıkarılıp, yerine çok turlu 10 kohm. civarında çok turlu pot. takılır. Orta degerde motor calıstırıır. Yükün durumuna göre, motor o yüke karsılık gelen degere kadar döndürülür. o motor ,dönmez, durur.( ama akım çekmeye devam eder.) Yük gevşerse, dönmeye devam eder.

Bu günkü modern Ac sürücülerde de, tork uygulamarı vardır. Ulkaşabildiğiniz sürücü markıa ve fırmalarından tork çalışan modeller hakkında bilgi ve yardım alabilirsiniz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,220
Kullanıcılar
451,588
Son üye
Gokhan3834

Yeni konular

Geri