aslında torch'un açılıp kapanması ve torch yüksekliği gibi işleri hallettim yanlızca z eksenin sıfırlanması (harici siviç sayesinde) kaldı.onuda yaparsam bu iş tamam.

biraz geç oldu ama kusura bakmayın, şimdi plazma kesim hakkında pek bilgim yok daha doğrusu plazmanın çalışma mantığını kavrayamadım, kesim esnasında geri dönüş geriliminden bahsediliyor, ben burayı anlayamadım keserken torchun iş parçasına yakınlığına göre çektiği akım değişiyor mu? ben bu şekilde anlıyorum çünkü bu konuda beni aydınlatırsanız bende size bunu nasıl değerlendire bilieceğiniz konusunda daha kolay ve emin cevap verebilirim,

Isı ile kesim yapıldığında özellikle ince malzemeler "döner"
Parça ve torch arası uzaklık, kesim ve kalitesi ile doğrudan orantılıdır , önemlidir.
Genelde 2 tür uygulama yapılır.
Evet uzaklık akımı-gerilimi etkiler ve akım kaynağı izlenerek uzaklık sabit tutulur.
Diğer yöntem ise kapasitif ve ya endüktif yolla uzaklık izlenir.

Plasmalarda torch iner parçaya değer ve ayarlandığı kadar kalktığı an plasma başlatılır.
Youtube de bir çok homemade uygulama detay gösterir.

http://www.agelkom.com.tr/prod02.htm

Kazım abi msn den görüşebilirmiyiz?

Diğer başlığı takip ederken bunu atlamışım , özür dilerim.

mehmet bey sizde kusura bakmayın malum bayram tatili bu işlere biraz ara vermek zorunda kaldım. evet benimde anladığım sizin söylediğiniz gibi elektirik arkının malzemeye atlamsı anında akım değişiyor bazı plazma cihazlarında bunun için özel bağlantı konulmuş.

Ufak bir düzeltme :
Plasmada kesim ark ile olmaz ve ark torch ile parça arasında olmaz.
Torch içerisinde bir ark oluşur ve bu enerji gazı plasma haline çevirir.
Bu iyonize haldeki plasma 6.000 derece C ile 10.000 derece C arasında sıcaklıktadır.
Üflenen gaz ve ya gazlar tarafından ve parçaya bağlanan elektrod yardımı ile kesim parçası üzerine sevk edilir.
Parçayı kesen ark değil sıcak plazmadır.

Plazma da basınçlı havadan başka gaz kullanılıyormu ? Kullanılıyorsa hangi gazlar olduğu hakkında bilgi verebilirmisiniz ?

Bir kaçalıntı ile kısa açıklamalar :

Ayrıca :

HABAŞ Hizmet-Kalite-Güven : Kuruluşlar
Bir kaç güzel pdf im vardı ama bulamadım nasıl kaydettim hatırlayamadım.
Bulursam eklerim inşaAllah.

Torç: İçinde plazma gazı ve koruma gazının aktığı nozül, elektrot lüle, nozül dış kapağı, koruyucu kafa ve kapağını bir arada tutan parçadır.

Sadece basınçlı hava (2 bar) ile çalışan ve imalatımızda kullandığımız plazmalar mevcut şaşkınlığım bundan kaynaklanıyor. Plazma ünitesine basınçlı hava dışında ne argon ne helyum ne de bunların türevi olan gazlardan vermiyoruz.

Kısa açıklamanız için teşekkürler ,

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…