Akü şarjı hakkında

yukarıda ki soruma ek olarak şunu da sorayım,

benim de elimde şöyle bilgileri mevcut olan adaptör var, 60A lık aküyü şarj için kullanabilir miyim? şarj eder mi?

AC Adapter
input 230V (dalga işareti) 50 Hz 0.135 A
output 13.5V (düz çizgi) 1.0 A
yazıcı adaptörümdü

yukarıda ki soruma ek olarak şunu da sorayım,

benim de elimde şöyle bilgileri mevcut olan adaptör var, 60A lık aküyü şarj için kullanabilir miyim? şarj eder mi?

AC Adapter
output 13.5V (düz çizgi altında kesikli çizgi) 1.0 A
yazıcı adaptörümdü

yukarıda ki soruma ek olarak şunu da sorayım,benim de elimde şöyle bilgileri mevcut olan adaptör var, 60A lık aküyü şarj için kullanabilir miyim? şarj eder mi?
AC Adapter
output 13.5V (düz çizgi) 1.0 A yazıcı adaptörümdü

Merhaba.

1- Jel veya sulu akü şarjında yine ayni şarj cihazı kullanılabilir.

2- 8 amperle sürekli şarj akünün kaynama (daha fazla su eksltmesi) riskini taşır,kural olarak 1/10'u geçmemek gerekir.3 amper şarj akımı aküyü daha uzun sürede şarj eder,ancak ömrü açısından ve şarj bittiğinde elektrolitteki su kaybı açısından daha da iyidir,tek sakıncası daha fazla şarj için beklemenizdir.

3- 12 voltttan fazla olduğundan (13.20 volt) ve amperi de 1 A olduğundan çok uzun sürelerde şarj için uygundur.Ancak adaptör yapısı bir smps adaptörü olabilir.Kısa devre korumalı yapıda genellikle de bulunduğundan,akü çok boş olduğu anda,(10.8 volt kutup başı gerlimi varsa) cihaz bu başlangıçta geçen çok fazla şarj akımları nedeniyle kendini korumaya alıp kapanabilir,akım vermeyebilir.Ama akünün belirli voltaj kademlerindeki şarj durumunda,(12,40 12.50 12,30 gibi) 13.20 olan anma voltajıyla fazla fark olmadığından şarj akımı olan max. 1 amper değeri de bu değerden daha aşağılarda geçerse,cihaz kendini kapatmadan bu akımı sağlayabilir.

Yani bu akü çok boşsa,kısa devre koruma devresi veya aşırı akım çekme devresi (Aşırı akım çekme koruması hepsinde de vardır) kendi içinde de mevcutsa şarj edemez.(Smps'lerin çoğunluğu da böyle bir sisteme de sahiptir.) Bunu bizzat deneyip görmeniz gerekir.Ama akü için orijinal akü şarj cihazı,pc için de bu kendi smps'li orijinal adaptörünü kullanmak,prensipte benim fikrime göre çok daha iyidir.Bir de şunu söyleyeyim,eğer adaptör çok ağırsa eski (Klasik) tipte yapılmış olan,trafolu yazıcı adaptörü de olabilir.O zaman smps için söylediğim uyarıları göz ardı eder bu adaptörü kendi içinde bir kesinti olamadan ,çok rahatça da kullanırsınız.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…