Akıllı Ev Otomasyonu Hakkında Yardım

kocikum

Üye
Merhabalar Arkadaslar
Bilgisayar mühendisliği 4 sınıf öğrencisiyim. Bitirme tezimi mikroişlemciler hocamdan aldım.
Konu genel olarak akıllı ev olarak açıklanabilir.
projeden kısaca bahsedeyim.
1)ethernet uyumlu bir 8051 mikroişlemcim var
2) ethernet kartımız var
3) projede mikrodenetleyicimiz ethernet üzerinden haberleştirilecek ve bir arayüz aracılığı ile insanlar (yazılım arayüzü) evlerine uzaktan erişim sağlayacaklar
4) erişim sağladığında neleri kontrol edebilir ? havalandırma güvenlik ve kombi gibi kontrolleri yapabilir ışık sistemi kontrol edelebilir
proje kısaca böle

internette günlerdir araştırma yapıyorum ama genel olarak bilgi bulabildim bu alanda yapılan projeleri buldum ama çok ayrıntılı bilgi bulamadım

bana yol gösterici her türlü bilgiye açığım neler yapmalıyım
bir bilgisayarcı olarak donanıma çok hakim değilim bu yüzden yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
eternet uzerınden calısan tek sıstem olarak setcombt akıllı ev urunlerıdır bunun ıcın benımle ıletıme gecebılırsın gereklı tam acıklama ları verırım burosurler veya alt yapı semalarını

arkadaşım akıllı ev tasarlarken öncelikle seneryosunu çıkarmalısın
-eve girince istediğim müziğin çalınması
-tehlike anında, tehlikenin cinsini ve bölgesini bildirmesi
-göesel olarak eve ulaşabilmeniz (gerçek zamanlı)
-ses modülü kullanarakkomut verme ve yaptırma
-siz evde olmadığınız zaman perdelerin istenilen zamanda açılıp kapatılması
-garaj kapınız, siz arabanızla yaklştığınızda otomotik olarak açılması
-sizi ziyaret eden misafirlerin siz evde yokken kapıya sesli olarak bırakacakları mesajları alabilmesi
-zile basıldığında o anda televizyonda görebilmeniz vb.

Vb yada delphide program yazabiliyorsan , içinde winsock soketlerini kullanacağın bir program yaz.
Yapacağın 8051 li sistemine ethernet kartına atayacağın IP numarasından bağlan.
8051 portlarına ister analog ,ister digital giriş yap.
Yazmış olduğun PC programında , bu portlardaki verileri okuyup işlemek sana kalmış.Nekadar görsel açıdan cicili bicili yaparsan okadar güzel olur.
Sıkıntı yaşarsan yardımcı olurum.Gözünü korkutmasınlar.
E-mail:menderes.uzunlar@emo.org.tr

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…