alternatörde güç düşmesi

merhaba arkadaşlar
2x460 kVA gücünde Şebeke ile senkronize paralel çalışan hidroelektrik türbinle dönen alternatörüm var. sorunum şu:
1- 22m net düşü 5,5 m3/sn debi olduğu halde üretmem gereken enerji 800 kW ların üzerinde olması gerekirken ilk devreye girdiğimde 750 kW üretiyorum
2- bu 750 kW zamanla düşüyor bir gün sonra 680 kW lara kadar düşüyor.
uyartım akım limiti ayarı sonda
cos phi 0,99
sorunum ne olabilir bilen arkadaşların yardımına ihtiyacım var

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
sn from denizli
yükleme havuzunda ızgaralarda tıkanma (çalaka vs.)olursa gücünüzü etkileyecektir. ızgaraları temiz tutmanız gerekir.cosfi 0,99 çalışmanız normal.yanlız burada ikaz sistemi limit ayarı sonda olduğunu söylüyor ve cosfi 0,99. bu demektirki indüktif reaktif yüklemek isteseniz yükleyemiyorsunuz.ikaz sisteminizde arıza yoksa güç tr kademesini değiştiriniz.(tr çıkış gerilimini yükseltiniz.) kolay gelsin.

Uyartım akımına bir daha bakın analog bir ampermetre bağlayarak gözlemleyin.

Yanlış bilmiyorsam; Üretilen güç, uyartım akımı ile değil, suyun debisi ile alakalıdır. Uyartım akımı; voltaj ayarı, yani reaktif almak vermek için kullanılır.

valla arkadaşlar denemediğim şey kalmadı ızgara sürekli temizleniyor trafo voltaj kademelerini de değiştirdim aynı
durdurup tekrar çalıştırınca çok güzel ama zamanla güç düşüyor 24 saatte 750 kW tan 680 kW lara düşüyor

bu arada aklıma bi sorun daha geliyor bilgisi olan varsa yardımcı olsun lütfen
alternatör ve türbin çin malı
alternatör nüve saçları kalitesiz olabilir örneğin sacdaki silis oranı düşük yada yüksek bilmiyorum veya manyetik geçirgenliği kötü olabilir 12000 gauss 18000 gauss gibi buda saclarda kalıcı mıknatısiyet kalıyor saniyede 50 defa sacın bir yüzü N 50 defa da S kutbu oluyor alternatif akımda işte bu saclar kötü zamanla artık mıknatısiyet kalıyor ve mekanik enerjiyi elektrik enerjiye dönüştürürken saclarda enerji kaybı olabilir mi diye tahmin ediyorum bu konuları iyi bilen arkadaş varsa lütfen bilgi versin

Moderatör tarafında düzenlendi:
sn form denizli
önce şu sizin reaktif olayını bir çözelim.tr kademesini değiştirdiğiniz halde cosfi 0,99 geçmiyormu?
geçmiyor ise tedaşla görüşün hat gerilimini bir kademe düşürtün.yani sizin altarnatör gerilimi ikaz akımını artırdığınızda hat geriliminden fazla olabilsinki indüktif reaktif yüklenebilesiniz.tabiki bu olayın aktifle bir alakası yok.
gurubu ilk devreye aldığınızda sıcaklık değerleri düşük iken gurubun boşta harcamış olduğu su ile sıcaklık değerleri arttıktan sonra boşta harcamış olan su değerleri ile karşılaştırırsanız belki bir fikir ortaya çıkabilir.

yok hocam reaktif sorunum yok cos phi yi ind. 0,99 0,98 de yapabiliyorum cap. 0,99 0,98 de yapabiliyorum sorunum zamanla güç düşmesi sıcaklık olduğunu da zannetmiyorum çünki üniteleri durduruyorum daha devir bile sıfıra düşmeden tekrar devreye alıyorum yine 750 kW alıyorum ama yine zamanla düşüp gidiyor

artı suda da sıkıntım yok çünki türbin kanat açılarını %80 85 lerden sonra açsamda güçde bi değişme olmuyor en yüksek alacağımı zaten %85 lerde alıyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:

bence sizin sorununuz tıkanmayla ilgili.su basıç değerlerinden belli olur.

Son düzenleme:
bence alternatörünüzde bir problem var. manyetik sacın manyetik geçirgenliği azalmış olabilir. zaten çin malı deyince insanın şüphe etmesi gerekiyor. çünkü adamlar şu şekilde çalışıyor. sen 1 liralık alternetör istiyorum diyorsan sana ona göre malzeme veriyor. 2 liralık istiyorum diyorsan ona göre üretim yapıyor. ve de kapalı bir sistem olduğu için test etme imkanın yok.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…